ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Mačací jedálniček

Vo všeobecnosti je starostlivosť o domáceho maznáčika náročná. Mačky sú však natoľko samostatné a nezávislé, že potrebujú iba občas pohladkať, poškrabkať a poriadne sa napapať. I keď sú prevažne mäsožravce, zjedia takmer čokoľvek, čo doma nájdu. A preto je dôležité, aby nezjedli príliš veľké množstvo potraviny spôsobujúcej problémy.

Tak, ako my, ľudia, aj mačka potrebuje k pohybu dostatok živín. V supermarkete nájdete meating-380836_1280nožstvo granúl a maškrtiek pre zvieratá. Mali obsahovať ich potrebné množstvo. Nie je to však pravidlo. V tomto prípade platí, že najdrahšie sú aj najlepšie. Existujú rôzne druhy granúl, napríklad jedlo pre kastrované, obézne mačky, a rôzne príchute: kapsičky s kuracím mäsom, s hovädzím, s rybami a podobne. Najlepšie je ale nekupovať potravu pre svojich miláčikov v supermarkete, ale v špecializovanom obchode s krmivami alebo u zverolekára. Môj kocúr má väčšinou granule pre obézne mačky, pretože ako sa na britského modrého kocúra patrí, je poriadne vypasený.

Z chladničky do mačacej misky

Pre mačky je najlepšie predovšetkým surové hovädzie mäsko. To však predtým musí byť zmrazené na štyridsaťosem hodín pri teplote aspoň mínus dvadsať stupňov celzia, aby sa vaše zvieratko nenakazilo toxoplazmózou. Pred kŕmením je potrebné mäso dôkladne rozmraziť a presvedčiť sa, že v miske nezostali kúsky ľadu, ktoré by mohli vášmu miláčikovi spôsobiť tráviace ťažkosti.

Ďalšou pochúťkou pre mturkey-hen-569069_1280ačky je varené a surové kuracie mäso bez kostí (z neho môže exkrement domáceho miláčika páchnuť viac ako obyčajne), konské, králičie mäsovnútornosti okrem králičej pečienky, tú mačky jesť nemôžu, pretože je ťažko stráviteľná.

Toto svojej mačke rozhodne nedávajte

Najväčšou a najznámejšou fámou o mačacom jedálničku je mlieko. Keď sa vám začne okolo domu potulovať malé mačiatko, vaša prvá reakcia asi bude: „Dajme jej mliečko!“ Radšej jej ale hoďte kúsok surového mäsa. Mačky totiž ťažko tolerujú bežné mlieko z obchodov aj kravské mlieko, pretože obsahuje príliš veľa cukru, a ten je pre mačky ťažko stráviteľný. Vyhovuje im iba kozie, ktoré podporuje imunitu.

Ďalšou potravinou, ktorú mačky nemôžu jesť, sú sladkosti, keďže rovnako ako mlieko obsahujú príliš veľké množstvo cukru. Z času na čas im však môžete dopriať aj nejakú-tú maličkú mňamku. Môj kocúr napríklad zbožňuje piškóty, a tak mu sem-tam jednu hodím. Kým ju schrúme, rád sa s ňou hrá, ako hokejista s pukom 🙂

Čo z chladničky mačke ešte nedávajte?

  • vaječný bielok – dokážu stráviť iba žĺtok;bottles-60466_1280
  • citrusy – nechutia im;
  • kávu, sýtené vody a iné nápoje okrem čistej vody;
  • kosti – môžu sa im zaseknúť v hrdle;
  • údené, bravčové, slané a korenené mäso.

Vodu radšej z fľaše

Mačky potrebujú samozrejme aj dostatočné množstvo tekutín, predovšetkým čistú nesýtenú vodu, najlepšie balenú, pretože vo vode z vodovodu je obsiahnutý chlór. Ten môže mačke ublížiť. Mačkám môže poškodiť aj sýtená voda a samozrejme alkohol. Mačka ho oňuchá, lebo je zvedavá, potom ale skriví nos a odtiahne preč.

 

foto: pixabay.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *