Máj, čas lásky, práce a zdravia
Počas najzamilovanejšieho mesiaca v roku, mája – mesiaca lásky – naši predkovia v minulosti oslavovali rôzne zvyky a obrady. Niektoré mali viac ľúbostných prvkov, druhé zase súviseli s jarnými prácami na poliach, v záhradách či vinohradoch. Ďalšie zvyky viazali k tečúcej vode a súviseli s privolním dažda a zabezpečenia pevného zdravia. Prečítajte si o tom v nasledujúcom článku
Máj, čas ľúbosti
Láska bola počas piateho mesiaca v roku najviac skloňovaná. Typické boli vysoké štíhle ozdobené máje, ktoré mladí chlapci potajomky v noci s kamarátmi postavili. Máje boli listnaté stromy, ktorým nechali vrcholec a pod ním olúpali kôru, čo symbolizovalo záujem mládencov o dievčatá. V minulosti bolo hanbou, ak mladí chlapci nepostavili svojim vyvoleným máje, ozdobené farebnými papierovými stužkami. Pre dievčatá bolo postavenie mája pred domom splneným snom. Vždy v noci z 31. apríla na 1. mája ukryté potme vyčkávali, kto a či vôbec im niekto k domu do dvora postaví strom.
Ak dievčaťu chlapec postavil máj, zavolali ho rodičia dievčaťa spolu s kamarátmi do domu, pohostili ich, prípadne im dali aj peniaze za ktoré mladí pripravili májovú zábavu. Za odmenu darovalo dievča svojmu mládencovi pierko za klobúk, čím mu vlastne opätovalo svoje city. Na konci mája, zvyčajne poslednú májovú nedeľu, sa máje zvalili po čom opäť nasledovala zábava.
Máj, mesiac práce
Počas mája sa poniektorí mládenci stávali dobrovoľnými hasičmi. V minulosti, keď ešte boli vyrábané domy z dreva, požiare neustále ohrozovali dediny. Ak začalo horieť v jednom dome, oheň sa rýchlo šíril po okolí. Napriek tomu, že sa miestni modlili k sv. Floriánovi – patrónovi požiarnikov, aj tak nevedeli zabrániť ohňu. Pri domoch a hospodárskych stavbách museli byť sudy plné vody. V každom hospodárstve sa musel tiež nachádzať požiarny rebrík a hák. Kto zákazy porušil, vymerali mu prísny trest, napríklad väzanie, mužom údery palicami a ženám korbáčom.
Mesiac máj predkovia oslavovali bohatou prácou na policach záhradách. Počas tohto mesiaca boli tiež polia plné čerstvej zelenej trávy, kde posielali bačovia na pašu kravy, či ovce. Vďaka tomu, je práve májová bryndza najlepšia.