ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Mak

Mak je známy svojimi narkotickými vlastnosťami. Už odpradávna sa pestuje pre biely latex, zdroj ópia, ktorý po kvapkách vyteká z narezaných nezrelých makovíc a čiastočne aj pre semená. Ani semená, ani sušené tobolky už nemajú primerané narkotické účinky.

Na západe sa mak primiešava do cesta alebo sa ním posype chlieb, bagety, praclíky alebo koláče. Pomletým makom zamiešaným s medom alebo cukrovým sirupom sa plnia štrúdle a iné pečivo. V Turecka sa z opečených a pomletých semien pripravuje halva alebo dezerty s orieškami. V Indii sa opečený mak melie a mieša s ďalšími koreniami a používa sa na zahustenie a ochutenie karí, kormy a omáčok. Aj v Bengálsku sa mak používa, hlavne do šukty, horkého jedla z dusenej zeleniny, a na obalenie suchej kožovitej zeleniny. Mak sa dá použiť aj do dressingov, omáčok na cestoviny alebo ako posýpka na zeleninu.
Hodí sa napríklad k baklažánom, zelenej fazuľke, karfiolu, zemiakom, tekviciam, na chlieb a pečivo.

Makové semená môžu byť čiernomodré, smotanovobiele alebo bledohnedé. Mak rýchlo zatuchne, čo súvisí s vysokým obsahom oleja, preto je lepšie ho kupovať v malých množstvách a hneď minút. Ak ho aj napriek tomu chcete skladovať, najlepšie bude uchovávať ho vo vzduchotesných nádobách alebo v mrazničke. Takto vydrží až niekoľko mesiacov.
Čierne semená nájdete v bežných supermarketoch, hnedé a biele kúpite v špecializovaných predajniach. Vo všeobecnosti mak obsahuje veľa tukov a bielkovín.

Autor: Dads
Zdroj: J. Norman: Bylinky a koreniny v kuchyni
Foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *