Nie je mäso ako mäso
Existujú rôzne druhy mäsa, ktoré môžete ochutnať v rámci exotickej dovolenky, alebo niekde v špeciálnej reštaurácii. Niektoré varianty sú rozhodne viac než kontroverzné, napríklad konské mäso alebo mäso z opíc, aké konzumujú kmene v Amazonských pralesoch. Ak ste zástancami tradičnej kuchyne, kde roky pracujete s kuracinou či bravčovinou, určite zmenu zaužívaného stravovania nebudete podporovať, no ak ste dobrodružný typ a radi objavujete nové chute z iných zvierat, tento článok je pre vás ako stvorený.
S rozvojom gastronómie a objavením rôznych štýlov stravovania sa na našom trhu čoraz častejšie objavujú netradičné druhy mäsa, ktoré by ste rozhodne bežne neochutnali. Patria sem napríklad mäso klokanie, pštrosie, bizónie, teľacie, lamie, žraločie, či dokonca krokodílie. Tieto pochúťky sú skôr pre gurmánov a obľúbencov zdravej výživy ako pre bežných slovenských konzumentov.
Klokanie mäso
Pôvodne slúžilo ako krmivo pre psy, no postupne sa z neho stala uznávaná delikatesa. Je to vlastne druh červeného mäsa, ktoré obsahuje oveľa menej tukov a cholesterolu, ako hovädzie či bravčové mäso. Obsahuje vysoké dávky bielkovín a minerálov a lekári ho odporúčajú najmä ľudom, ktorí chcú zredukovať hmotnosť a znížiť hladinu cholesterolu v krvi na primeranú hodnotu. Je vhodné na pečenie, grilovanie alebo vo veľmi populárnej forme steaku.
Ak máte obavy, že klokanov je málo, nemusíte sa báť, pretože ich existuje až 48 druhov a k loveniu sú povolené iba štyri z nich a to za prísnych podmienok, ktoré sú stanovené austrálskou vládou.
Bizónie mäso
Tento druh mäsa je z hľadiska kalórií najvýživnejší. Oproti hovädziemu mäsu má vyšší obsah bielkovín a minerálov. Pri jeho tepelnej úprave ale buďte opatrní, pretože sa vie pripraviť veľmi rýchlo. V kombinácii s červeným vínom a lahodnou sladkou omáčkou dokáže vykúzliť nezabudnuteľný večer.
Pštrosie mäso
Je označované za lahôdku a to preto, lebo je veľmi krehké a so zvláštnou arómou. Neobsahuje takmer žiadny tuk ani zlý cholesterol a je vhodné aj pre ľudí, ktorých trápia ochorenia žalúdka, čriev alebo napríklad cukrovka. Ak obľubujete steaky alebo karbonátky, pokojne túto lahôdku môžete vyskúšať. V kombinácii s bylinkami a čiernym korenín sa chuť tohto pokrmu blíži k chuti hovädzieho mäsa. Ak však chcete naozajstné „nebíčko v papuľke“, skúste k tomuto mäsu priliať červené víno alebo koňak.
Žraločie mäso
Všeobecne panuje mienka, že ryby sú najzdravšie a najlepšie stráviteľné pokrmy. Obsahujú dôležitý vitamín D a omega mastné kyseliny, ktoré robia výbornú službu našej nervovej sústave a hlavne mozgu. Sme však zvyknutí konzumovať druhy ako sú tresky, tuniaky, sardely či nanajvýš krevety, no o iných druhoch možno veľa z nás nevie – napríklad o žralokovi, ktorého mäso je delikátne a chutné. No jedna vec je chuť a druhá je obsah látok, ktoré žralok obsahuje. Naši Českí susedia robili štúdiu, v ktorej sa zamerali na obsah ortuti a železa v rôznych druhoch rýb a prekvapivo z testov vyšiel najhoršie žralok. Jeho mäso bolo preplnené ortuťou.
Mäso z lamy
Tento druh bol dlhé roky výsadou indiánov a civilizovanejšie národy mu veľmi neholdovali. Až dodnes, do doby, keď človek konzumuje už naozaj všetko. Je bohaté na bielkoviny s malým množstvom tuku. V Bolívii je táto delikatesa konzumovaná asi najčastejšie a akýkoľvek export lamieho mäsa je zatiaľ v nedohľadne. Jednak kvôli komplikovaným papierovačkám a na druhej strane kvôli prísnym hygienickým štandardom na prípravu a jeho skladovanie.
Tak čo, ochutnali by ste nejaké z týchto mias? Alebo ostanete predsa len verní kuraciemu rezňu zo zemiakovým šalátom?
Ilustračné foto:pixabay.com