MagazínTop

Nie je vajce ako vajce

Blíži sa Veľká Noc a to znamená poriadnu nádielku pestrofarebných, umeleckých, uvarených alebo čokoládových vajíčok. Okrem klasických slepačích však existujú aj iné druhy rôznych tvarov a farieb. Vedeli by ste si s nimi poradiť?

Kedysi, možno to platí aj dnes, bolo každé vajce považované za symbol sveta a plodnosti. V súčasnej dobe by sme sa však skôr mohli prikloniť ku chutným variáciám jedla, ktoré sa z vajec dajú vytvoriť. Je jedno či ide o volské oko, praženicu alebo vajíčkovú nátierku. Vajce je jednoducho surovinou, ktorú používame takmer každý deň.

Žĺtok, bielko, škrupina

Recepty z vajecBezpochýb každý vie, z ktorých základných častí sa skladá každé vajíčko. Na mysli samozrejme máme žĺtok, bielko a škrupinu. Vo všeobecnosti platí, že vajíčko je veľkým zdrojom bielkovín. Ak by sme zdravie ukryté chceli pomenovať jednotlivo, tak by sme povedali, že jadro vajíčka, teda žĺtok je obrovským zdrojom vitamínu D, a ten je potrebný pri tvorbe vápnika. Aj napriek tomu, že všetky tieto zdravé plusy ľuďom napomáhajú, má žĺtok aj svoje mínus. Obmedzenie prijatia žĺtka z vajíčka platí najmä pre tých, ktorí majú problém so zvýšením cholesterolom.

Spomenuli sme bielkoviny, ktorých najväčšia koncentrácia je samozrejme v bielku čo plynie už zo samotného názvu. V súčasnosti ste už mohli počuť o rôznych diétach, no jednou z najznámejších je práve bielkovinová diéta, ktoré je síce drastická, no popri cvičení určite zaberá. Zaujímavosťou je, že ju používajú alebo minimálne skúšajú modelky a herecké či spevácke hviezdy po celom svete.

Škrupina je ochranným štítom každého vajíčka, no veľmi ľahko sa môže rozbiť. Základnou informáciou je určite to, že pri rozbíjaní vajec by sme mali dávať pozor na zbytky škrupín či už v omelete alebo inom pokrme. Škrupiny sa delia podľa farby a spolu s tým sa spájajú rôzne povery. Nie je pravdou, že biele vajíčka sú kvalitnejšie ako hnedé. Faktom však je, že hnedá škrupina je pevnejšia.

Delíme ich podľa pôvodu

Okrem slepačieho vajíčka rozlišujeme kačacie vajíčka, ktoré sa smú konzumovať iba zaručene čerstvé. Čierne vajíčka sú špeciálne upravené a dostatočne vyzreté. Vajíčka z morky sú dvakrát tak veľké ako slepačie, no využívajú sa na rovnaké účely a podobným spôsobom. Za obrovskú pochúťku sa považujú prepeličie vajíčka, ktorými nepohrdne žiaden gurmán. Vyznačujú sa malou veľkosťou, a taktiež majú na škrupine škvrny. Dobre známym druhom vajíčka je určite aj to pštrosie. Patrí medzi najväčšie vajíčka a v prepočte je až dvadsaťkrát väčšie ako to slepačie. Osobitným druhom sú aj rybacie vajíčka, pre ktoré existuje vlastné pomenovanie, kaviár. Pri tomto slovo určite každému napadne luxus a nie nadarmo. Kaviár, a teda rybacie vajíčka patria medzi najdrahšie na svete.

Označovanie vajíčok

Pri nákupe vajíčok sa môžete stretnúť s rôznym označením. Značky S, M a L naznačujú akej veľkosti sú vybrané vajíčka a funguje to teda podobne ako pri označovaní oblečenia. Ďalšou značkou na balení môže byť aj číslo:

3 – vajíčka sliepok chovaných v klietkach

2 – vajíčka sliepok chovaných v halách

1 – vajíčka sliepok chovaných vo voľnom výbehu

0 – vajíčka sliepok chovaných podľa prísnych noriem poľnohospodárov, označované sú aj ako BIO vajcia

Po tom, čo si niektoré zo spomínaných vajíčok zadovážite, by ste mali dbať aj na ich správne uskladnenie.

Či už ide o slepačie, prepeličie alebo morčacie vajíčka, musia byť uchránené pred teplom, udržiavané v suchu, najlepšie pri nekolísavej teplote najviac do + 18°C.

BIO alebo klasiku?

VajickaJedným z posledným dôležitým poznatkov o vajíčkach je aj rozdiel medzi klasickým a BIO vajíčkom. V dobe kedy je „in“ stravovať sa a variť z bio potravín je to určite veľmi prínosná informácia. Rozdiel je teda v kvalite škrupinyzdravotnej kvalite. Bio vajíčka majú viac zašpinenú škrupinu a často aj poškodenú. Dôvodom je chov na takzvanej podstielke a častá znášanie vajec mimo znášacieho hniezda. Dôležitým faktom je aj to, že bio vajíčka majú lepšiu farbu, chuť a značne nižší obsah cholesterolu v žĺtku.

Ilustračné foto: www.pexels.com

 

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *