Niet nad paradajky zo záhradky
Obdobie dozrievania a zberu paradajok je práve v plnom prúde. Zrejme aj vy máte doma množstvo týchto červených plodov z vlastnej záhradky. Ak ich nestíhate jesť surové s pečivom alebo ako prílohu k hlavnému jedlu, jednoducho si z nich urobte zásoby. Prečítajte si však aj zaujímavosti o tejto chutnej zelenine.
– Paradajky sa väčšinou používajú na prípravu pretlaku, polievok, omáčok, či dusených jedál. Takisto sa jedia surové alebo grilované. Cherry paradajky sa používajú najmä do šalátov alebo sa podávajú na tanieroch ako obloha a dekorácia v jednom.
– Možno ste to nevedeli, ale paradajky patria medzi najviac konzumovaný druh zeleniny. Niet sa čo čudovať. Chuť a vôňa dozretých rajčín je naozaj skvelá.
– Tieto chutné a zdravé plody si môžeme v lete dopriať čerstvé, a to buď z vlastnej záhradky, z trhov či iných miestnych zdrojov. Kúpiť ich síce možno počas celého roka, ale v ostatných mesiacoch sa v obchodov predávajú paradajky privezené zo zahraničia, a to s výrazne odlišnou arómou.
– Ak ich kupujete, vyberajte iba zrelé, pevné, nenahnité paradajky sýtej červenej farby. Ak máte tú možnosť, vezmite radšej plody na stopke.
– Paradajky privezené do obchodov mimo sezóny sa zbierajú ešte zelené a nechávajú sa dozrieť, čím sa mení aj ich chuť. Preto mnohí ľudia, najmä kuchári v reštauráciách, siahnu radšej po tých konzervovaných.
– Paradajky by sa nemali skladovať v chladničke, pretože vplyvom chladu strácajú arómu aj štruktúru. Skladujte ich radšej pri izbovej teplote.
– Ak paradajky ešte nie sú celkom zrelé, zabaľte ich do klasického papierového vrecka, kde za istý čas dozrejú.
– Zelené časti po stopke je dobré vyrezať, pretože obsahuje škodlivý solanín, ktorý môže spôsobovať bolesti hlavy.
– Čím zrelšie a mäkšie sú paradajky, tým výraznejšia je ich chuť i vôňa. Paradajkové pretlaky a omáčky budú tak dokonalé. Pripravte ich vo veľkom hrnci a zavarte si ich v menších dávkach do fliaš, prípadne omáčku aj zamrazte.
Foto: pixabay.com