Čo robíte na desiatu svojmu dieťaťu?

Mnohí rodičia si s desiatou pre svoje deti dnes už veľmi hlavu nelámu. Ráno dajú svojej ratolesti dve či tri eurá a vybavené. Dá sa to aj inač? Áno!

Samozrejme, niekedy jednoducho nie je čas na to, aby ste svojím deťom vymýšľali kreatívne a zdravé desiaty. Ráno skôr premýšľate nad tým, čo všetko treba stihnúť, čo nakúpiť a či vaša dnešného prezentácia dlhodobého projektu dopadne podľa očakávaní. V takýchto prípadoch je bezpečnejšie pripravovať desiaty večer predtým. Ak ich budete skladovať vo vzduchotesných nádobách, ráno budú stále voňať aj chutiť čerstvo.

Ešte pred desiatou…

Nikdy nevynechávajte raňajky. Tie by vám mali dodať dostatok energie na celé dopoludnie, čo je zhruba 25% denného príjmu. Ak doma neraňajkujete, hrozí vám, že sa nebudete vedieť sústrediť a stupňujúci sa hlad budete chcieť zahnať napchávaním sa šušienkami a inými maškrtami. Drobec preplnený sladkosťami navyše desiatu možno ani nezje a vaša ranná či večerná práca vyjde navnivoč.

Z čoho má desiata pozostávať?food-1359495_1280

Deti si v škole často porovnávajú svoju desiatu zo spolužiakmi. Najlepšia je samozrejme tá najpestrejšia, najfarebnejšia, najväčšia a najzaujímavejšia. Dôležitý je preto vzhľad desiaty. Ak vyzerá dostatočne pekne a farebne, vaše dieťa ju pravdepodobne veľmi rado zje.

Základom desiaty je kvalitné pečivo, napríklad celozrný chlieb, pita chlieb, grahamové rožky, obilninové placky či knackenbrot chlebíčky.

Nasleduje nátierka, najzdravšie sú tie bez masla a margarínu, ako nátierka z tofu, cottage chees, zeleninové nátierky, nátierky zo strukovín, Lúčiná a podobne. Ak má však vaše dieťa rado maslo, doprajte mu ho.

Ďalej sa môžete vyhrať s rôznymi tvarmi a druhmi syrov alebo zeleniny. Paradajka, paprika, uhorka, či už ich dáte do obilniny alebo na jemno nakrájané priložíte k desiate, isto budú vášmu dietaťu chutiť, ak majú ten správny tvar a veľkosť. Dnes už poznáme množstvo rôznych prístrojov na krájanie zeleniny a v tejto oblasti nezaškodí, ak budete kreatívni. Syry môžete kúpiť takisto v rôznych tvaroch. Predávajú sa mesiačiky, srdiečka, trojuholníky, štvorce a podobne. Pridajte k tomu aj kvalitnú šunku s podielom mäsa aspoň 90%.capsicum-91819_1280

Kúpené sladkosti nahraďte doma pripravenými maškrtami, ako keksíky, koláčiky, ktoré by ale nemali obsahovať príliš veľa cukru. Vhodné sú aj oriešky, müsli tyčinky či kvalitný kúsok čokolády.

Máloktoré dieťa zje celé ovocie, avšak ak ho podobne ako zeleninu nakrájate na menšie kúsky a pridáte k nim špáradlo alebo malú vidličku, vaše dieťa si na ňom zmlsne. Môžete kombinovať aj viac druhov ovocia, nie stále iba jablko či banán. Pribaľte svojím deťom aj kúsky ananásu, melónu, broskyne alebo menšie ovocie, ktoré nie je potrebné krájať, ako maliny, jahody, čučoriedky a černice.

Pitný režim je pre zdravie detského organizmu veľmi dôležitý, a preto deťom pridajte k desiate aj citronádu, ovocný čaj, stopercentnú, najlepšie domácu, ovocnú šťavu alebo vodu s domácim sirupom. Dieťa vypije viac, ak sa mu páči jeho fľaša. Je dôležité aby bola farebná, ľahko otvárateľná, a samozrejme, aby z nej nevytekalo.

K desiate môžete pribaliť aj jogurt, alebo detskú výživu. Najlepšia je samozrejme domáca, ale dá sa zvládnuť aj tá zo supermarketu, len pri nej je dôležité uvážiť, či neobsahuje veľa cukru.

Takisto strúhanú mrvu s jablkom alebo iba čisté strúhané jablko si vaše dieťa isto zamiluje.avocado-1844894_1280

Raz do týždňa nechajte vašu ratolesť nech si pripraví desiatu sama, a potom jej vysvetlite, čo je vhodné pre jej rast a vývoj a čo by ste radšej vynechali. Naučte sa návyky a chute vášho dieťaťa a podľa toho uvážte, čo mu na desiatu pripraviť. Využite prípravu desiaty pre svoje dieťa a pripravte ju aj sebe, zabijete dve muchy jednou ranou. Iste aj vás poteší nakrájané ovocie či postrúhaná zelenina. Ďalšou možnosťou je vysvetliť dôležitosť stravovacích návykov manželovi alebo partnerovi. Možno ho to chytí za srdce a v ideálnom prípade pripraví desiatu vám aj dieťaťu.

Ilustračné foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *