Top

Raňajky nakopnú váš deň. Jedzte správne už od rána

Hovorí sa, že ráno robí deň. No deň bez rána a dobrých výdatných raňajok určite nesmie chýbať. Práve prvé jedlo dňa malo tvoriť asi 20 až 25 % z celkového denného príjmu energie a zároveň zabezpečiť telu prísun kvalitných živín. Smutnou realitou je, že mnohí dospelí a dokonca aj deti raňajky vynechávajú. Nie sú však raňajky ako raňajky a aj tie majú nejaký svoj postup, ktorý by sme mali dodržiavať. 

 Na raňajky by ste si určite mali dať niečo, čo je zdrojom sacharidov a dodá vášmu teplu poriadnu dávku energie. Práve sacharidy sú pre organizmus najrýchlejšie využiteľným zdrojom energie. Ak sa rozhodnete pre celozrnné pečivo, myslite na to, čím ho natriete. Maslo je skvelým zdrojom vápnika, rastlinné nátierky zase obsahujú viac nenasýtených mastných kyselín vrátane esenciálnych. Kvalitný tuk tiež zníži glykemický index sacharidovej potraviny, čo znamená že prijatá energia sa bude uvoľňovať postupne. 

raňajky

Šunka alebo syr zabezpečia prísun bielkovín. Nezabudnite na zeleninu a ovocné šťavy. Z hľadiska výživových hodnôt sú takéto raňajky takmer dokonale vyvážené a vhodné najmä vtedy, ak máte sedavé zamestnanie alebo pri školských povinnostiach. 

Jogurt alebo praženica, čo si vyberiete?

Niekedy siahneme po jogurte a müsli preto, že chceme niečo ľahšie. Vďaka množstvu cukru, ktoré obsahujú ovsené vločky obsahujú viac cukrov než vlákniny. Ak sú skombinované so sladkým smotanovým jogurtom, prijatú energiu vydáte asi pri hodine športovej aktivity.

raňajky

V prípade praženice napríklad aj so slaninkou aj keď ide o kalorické a výdatné raňajky nemusia byť vždy správnym výberom. Ak sa chystáte na vysokohorskú turistiku alebo máte fyzicky náročnú prácu spálite to ako nič. Pri sedavom zamestnaní siahnite radšej po obloženom chlebe so zeleninou. V takom prípade siahnite po raňajkách, ktoré nezaťažia trávenie a organizmus.

Viete, čo si dáte zajtra na raňajky? Páči sa vám tento článok? Podporte ho zdieľaním na Facebooku. Viac zaujímavostí a receptov nájdete na našom webe nazjedenie.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *