ČlánkyZdravie

Raňajky: Základ celého dňa

Ak máte ráno málo času a musíte si vybrať medzi prípravou dokonalého outfitu a výživnými raňajkami, určite si vyberte tú druhú možnosť. Prečo sú raňajky také dôležité a čo váš žalúdok strávi jednoduchšie sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ak preskočíte jednu z najdôležitejších častí dňa, raňajky, verte, že sa to neskôr odzrkadlí aj na vašej energii a pozornosti. Okrem toho, že sa budete v práci či v škole menej sústrediť, budete mať aj potrebu zjesť veľa v krátkom časovom rozmedzí. Ak sa nenaraňajkujete, tak budete fungovať celé dopoludnie len z rezervy. Mali by ste myslieť hlavne na správnu kombináciu sacharidov a vlákniny, spolu s bielkovinami. Možností na sýte a hodnotné raňajky je veľa a viaceré z nich nie sú vôbec náročné na prípravu.

Väčšina ľudí ešte lime-907124_1280ani poriadne nerozlepí oči a už siahne po šálke s kávou. Mnohí si myslia, že kofeín je jediná vec, ktorá dodá energiu a bez ktorej sa nedá počas dňa fungovať. Existuje však trik, ktorý vám navyše dokáže z tela odstrániť aj nežiaduce toxíny. Vyskúšajte vymeniť kávu za pohár s teplou vodou a citrónovou šťavou. Táto kombinácia zlepší vaše trávenie, zrýchli metabolizmus a dodá organizmu dôležitý vitamín C. Citróny zvyčajne vydržia pri izbovej teplote skoro desať dní. Nemusíte sa preto za nimi plašiť do obchodu každý deň. Zásoby si môžete urobiť rovno na celý týždeň.

Správne jedlo na raňajky rozhoduje aj o tom, ako skoro budete obedovať. Ak chcete vydržať čo najdlhšie s dobrou náladou, energiou a dostatkom pozornosti, vyberajte si potraviny, ktoré váš žalúdok nasýtia, no zároveň ho príliš nezaťažia. Pre mnohých sú istou záchranou na ráno párky s kečupom či horčicou. Oveľa vhodnejšou variantou je dusená šunka s vysokým obsahom mäsa. V porovnaní s párkami má menej prídavných látok, soli a tukov. Šunka je výborná v kombinácii s celozrnným pečivom, paprikou, paradajkou alebo reďkvičkou. Príprava takýchto raňajok je nenáročná. Navyše získate vitamíny zo zeleniny, sacharidy z pečiva a bielkoviny z kvalitnej šunky.

muesli-486832_1280V súčasnosti sa do popredia dostávajú rôzne druhy „cereálnych“ guličiek, mušličiek tvarov, prevažne s čokoládovou príchuťou. Stačí ich zaliať prihriatym mliekom a raňajky, najmä pre deti, sú hotové. Ak sú vaše ratolesti zvyknuté na tento druh raňajok, vyskúšajte cereálie plné cukru vymeniť za ovsenú kašu s ovocím a medom alebo ovsené vločky s mliekom, brusnicami, orechmi či bielym jogurtom. Len 100 gramov ovsených vločiek vám dodá vyše 50% odporučenej dennej dávky vitamínu B1 a 15% kyseliny listovej. Okrem toho sú plné minerálov ako jód, selén, železo a horčík.

Ak vás počas dňa čaká výdatná fyzická aktivita, ako napr. lyžovanie alebo turistika, vynechajte ťažké jedlá. Energia prijatá pri ťažkých raňajkách bude neskôr použitá na ich strávenie, miesto toho, aby vás nakopla pri športovej aktivite.

Obľúbenými raňajkami sú hlavne tie, ktoré vám vaša polovička donesie priamo do postele. Drevený podnos, ruža pre ženu, ovocná šťava, omeleta v tvare srdca a iné dobroty potešia určite všetkých. Navyše rozbúchajú srdce každej ženy, a to nielen počas blížiaceho sa sviatku zamilovaných.

ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

One thought on “Raňajky: Základ celého dňa

  • vyrabam si domace musli. s jogurtom alebo mliekom najlepšie ranajky na svete

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *