ČlánkyMagazínTopZdravie

Rozmarín-rastlina milencov

S blížiacou sa jarou sa blíži aj obdobie svadieb, kedy si ľudia spečatia svoju lásku. Mladé rozmarínové vetvičky tak budú zdobiť hruď nejednej spanilej družičky a elegantného družbu. Hovorí sa, že práve rozmarín je korenie milencov a rastlina, ktorá je symbolom panenstva a lásky. My vieme o rozmaríne aj niečo viac.

 Rozmarín (Rosmarinus) je poloker z rodu vždyzelených z čeľade hluchavkovité, kde patrí napríklad aj taká hluchavka biela, ktorej sladký nektár sme ako deti vycucávali z jej maličkých kvietkov. Dorastá do výšky 20 až 150 centimetrov. Môžete si ho pokojne vypestovať aj doma, no dbajte na veľa slnečných lúčov a najmä teplo, čo môže byť v chladnej zime problémom. Rozmarín je najlepšie vypestovať v črepníku alebo v skleníku.branch-1525050_1280

Je to aromatická bylina, ktorá je predovšetkým známa ako korenie a je obohatená o výraznú vôňu. Jej meno je z latinčiny a skladá sa z dvoch slov: rosa a mora, čo znamená morská rosa. V 15. a 16. storočí sa používala najmä ako kadidlo a tiež bola prísadou do prvých vôní a olejov.

Táto bylinka si udržiava popularitu najmä v Stredozemí v slnkom zaliatom Taliansku, kde ju temperamentní Taliani používajú ako koreninu, ktorou ochucujú morské plody a najmä ryby. Miluje teplo a chlad jej nerobí dobre. Kvitne na začiatku leta, kedy je obsypaná modrými kvetmi a práve leto je časom, kedy sa zbiera a suší. Používa sa v kuchyni najmä na dochutenie teľacieho, bravčového alebo jahňacieho mäsa a veľmi vydarená kombinácia je jeho kombinácia s vínom.

Okrem kuchynského využitia sa používa aj na liečivé kúpele a je bohatá na vitamíny a minerály.

Obsahuje:

 • Bielkoviny
 • Selén
 • Vitamíny A, C, B
 • Sodík
 • Mangán
 • Omega 3 a 6 mastné kyseliny
 • Kyselinu pantoténovú

Účinkov rozmarínu na naše telo je hneď niekoľko:

 1. Upokojuje nervový systém
 2. Odstraňuje stres a nepohodu
 3. Zlepšuje spánok
 4. Má výrazné močopudné účinky
 5. Zvyšuje chuť do jedla
 6. Lieči kožu a rôzne modriny, ekzémy, či podliatiny
 7. Odstraňuje plynatosť z vašich čriev
 8. Má antibakteriálne účinky
 9. Podporí vašu imunitu a obranyschopnosť
 10. Zvýši váš krvný tlak ale na druhej strane spevní vaše cievy
 11. Neodporúča sa užívať ho počas tehotenstva!

Mystická vlastnosť tejto rastlinky je opradená legendami ešte zo stredoveku, kedy bola považovaná za rastlinu vernosti a lásky. A neskôr aj panenstva. Preto sa s rozmarínom stretávame najmä na svadbách a na tzv. „odpytovačkách“, kedy je pripevnená spolu s mašľami na družbovej paličke, ktorou obháňa nevestu.

 

 

Ilustračné foto:pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *