ČlánkyMagazínZdravie

V boji proti vysokému cholesterolu pomôžu aj banány

Sladké ovocie, ktoré nás dokáže nielen nasýtiť, ale pomáha zlepšovať náladu a odbúrať stres.

Pôvod

Tento podlhovastý plod banánovníka nepochádza pôvodne z Afriky, ako by si určite mnohí z vás mysleli. Hoci africké banány patria v súčasnosti k tým najlepším, pôvodne sa toto ovocie začalo pestovať v juhovýchodnej Ázii (približne 8000 rokov pnl.). Postupne sa, vďaka obchodu, rozšíril do ostatných krajín ako Čína, India, Afrika. V súčasnosti sú hlavnými pestovateľmi štáty Kolumbia, Kostarika, Ekvádor a Filipíny.

Banánovník je najvyššia rastlina sveta a rastie jeden a pol roka. Urodí sa na ňom v priemere dvesto plodov, ktoré dozrievajú až dvadsať mesiacov. Preto sa banány zberajú ešte nezrelé a v chladiarenských boxoch sa prevážajú do celého sveta.

Banán ako liek

Látky, ktoré banán obsahuje a sú nášmu zdraviu prospešné sú draslík, vápnik, horčík, sacharidy, vitamíny A, C a vitamíny zo skupiny B. Draslík ochraňuje srdce, lebo pomáha znižovať krvný tlak. Jeho nedostatok spôsobuje srdcové problémy, malátnosť a podráždenosť. Ľudia, ktorí veľa solia, by mali konzumovať potraviny s väčším obsahom draslíka, aby sa v ich organizme zachovala rovnováha medzi draslíkom a sodíkom (sodík má presne opačné účinky ako draslík – zvyšuje krvný tlak a viaže vodu). Vďaka horčíku dokáže banán mierniť žalúdočné kŕče a bolesti hlavy. Samozrejme, že toto ovocie nie je odpoveďou na všetky naše zdravotné ťažkosti, avšak jeho kladný vplyv na organizmus sa mu poprieť nedá. Banán pôsobí preventívne aj liečivo na vysoký krvný tlak, dokáže odvodňovať organizmus a znížiť hmotnosť, odplavuje jedy z tela, pôsobí hojivo na žalúdočnú stenu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, posilňuje imunitu, pomáha pri poruchách spánku a pôsobí upokojujúco na nervy.

Spracovanie

Ošúpeme a zjeme – toto je najjednoduchší spôsob jeho konzumácie. Banány sú vynikajúce v ovocných šalátoch, používajú sa na prípravu dezertov, krémov, nátierok na chlieb, do mixovaných nápojov, či ako ingrediencia pri príprave mäsa. Okrem tradičných banánov – ovocných jestvujú aj banány tzv. zeleninové. Tie obsahujú väčšie množstvo škrobu, sú zelené a surové sa takmer nedajú jesť kvôli veľkému množstvu tanínu, ktorý spôsobuje ich horkosť. Tá sa stráca len vďaka tepelnému spracovaniu. Dajú sa smažiť, variť, piecť. V podstate nahrádzajú naše zemiaky. Bežne sa z nich vyrába banánová múka či varí banánové pivo, kečupy alebo sa destiluje banánový gin. Využiť sa dá aj samotný banánovník – jeho listami sa pokrývajú strechy príbytkov, z častí sa vyrábajú farbivá, kozmetika, dáždniky a vlákna banánovníka sa používajú na výrobu textílií.

Receptík: Banánový dezert

Prísady pre 3-4 osoby: 3 banány, ½ pohárika smotany na šľahanie, ½ pohárika jogurtu, 1 PL medu, 1 PL hrozienok
Postup: Banány ošúpeme, roztlačíme vidličkou a zmiešame s jogurtom. Pridáme med a vyšľahanú smotanu. Naplníme do misiek a ozdobíme hrozienkami.

Autor: Veronika Sitárová, Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *