Zmrazovanie ovocia a zeleniny
Výhodné ceny potravín v obchodoch nás často nútia nakúpiť ich do zásoby, čiže aj do mrazničky. Zvyčajne tam po lete ukladáme aj vlastnú úrodu zo záhradky. Viete však, aké druhy sú na to vhodné? Stačí dodržať správny postup, neprešvihnúť dobu uchovania v mrazničke a vy si tak budete môcť vychutnať chutné zásoby aj v zime.
Mraziť sa dá takmer každá zelenina a tiež viaceré druhy ovocia vhodné do koláčov, najmä jahody, ríbezle, maliny alebo čerešne. Ovocie a zeleninu zamrazte čo najskôr po zbere, vtedy obsahujú najvyšší obsah živín. Najprv musíte všetko dobre umyť, očistiť, zbaviť jadierok a pokrájať na menšie kúsky. Koreňovú zeleninu zbavte zelenej vňate a oškrabte šupku, špenát opláchnite a dobre osušte, z papriky vyberte semienka, karfiol a brokolicu rozdeľte na ružičky, hrach mrazte bež šupy. Pred zmrazením je potrebné niektoré druhy ovocia a zeleniny krátko povariť, teda blanšírovať. Kusy vložte približne na dve minúty do vriacej vody a následne ich dajte do misky s vodou a ľadom. Okrem úniku vitamínov sa tým zabráni zhnednutiu ovocia, zmene farby i chuti a predĺži sa doba skladovania v mrazničke aj na rok. Paradajky, uhorky, tekvicu, zelené vňate a bylinky neblanšírujte. Po tomto prevarení a ochladení nechajte ovocie či zeleninu odkvapkať, zabaľte do vrecúšok a nádob, uzatvorte, označte názov a dátum a vložte do mrazničky. Na mrazenie používajte obaly, ktoré zabraňujú vysychaniu, napr. uzatvárateľné igelitové vrecúška, fólie, či nádobky z hliníkovej fólie. Uskladňovacia teplota by nemala klesnúť pod –18 °C. Zmrazené ovocie a zeleninu rozmrazujte pri izbovej teplote. Po rozmrazení potraviny nikdy opakovane nezmrazujte! Robte si preto také porcie, ktoré využijete naraz. Doba uskladnenia by nemala presiahnuť 6 mesiacov. Okrem toho, že nasajú okolité pachy a zmenia chuť, stratia aj väčšinu svojich živín.
Dobre sa zamrazujú aj čerstvé bylinky, ako je petržlenová vňať, bazalka, mäta, tymian, pažítka, či kôpor. Najprv ich opláchnite, osušte, nasekajte a uložte do mikroténových vrecúšok, malých alobalových balíčkov či menších plastových nádob. Môžete si tiež pripraviť bylinkové kocky. Nasypte posekané bylinky do formičiek na ľad a zalejte ich vodou. Budú sa vám hodiť pri príprave polievok alebo omáčok.
Ovocie opláchnite a nechajte odkvapkať. Pokiaľ bude mokré, zlepí sa dokopy. Povyberajte preč všetky prezreté a nahnité kúsky. Bobule a malé ovocie, ako napr. jahody, maliny a černice najprv zamrazte rozložené na tácke. Asi po dvoch hodinách ich vyberte a zosypte do vrecka. Takto ich v prípade potreby budete môcť kedykoľvek ľahko oddeliť. Jablká, hrušky a iné ovocie, ktoré po nakrájaní hnedne, nechajte chvíľu namočené vo vode s citrónom. Ak ovocie zasypete cukrom, udrží si viac vitamínu C a po rozmrazení bude krásne lesklé.
Neodporúča sa mraziť cesnak, cibuľa, hlávkový šalát, zemiaky, citrusy, reďkovky, marhule či hrozno.
Ilustračné foto: pixabay.com