Ako skladovať pečivo, aby ostalo čo najdlhšie čerstvé
Počas Veľkej noci, keď sú väčšinou všetky obchody zatvorené, sa gazdinám zídu rady, ako si čo najdlhšie uchovať čerstvé pečivo. Ak ho správne uskladníte, nebudete ho musieť kupovať aj niekoľko týždňov.
Veľkonočné sviatky sa už tradične spájajú so skvelými a chutnými jedlami, akými sú klobásy, dusené šunky, mäsové alebo vajcové syrky. Každá gazdiná má zvyčajne na všetko svoj vlastný recept a príprava týchto pochúťok nerobí v kuchyni žiaden problém. Ten však môže nastať vtedy, ak dôjde pečivo, ktoré je potrebné skoro ku všetkým týmto pokrmom. Ak nemáte doma vlastnú pekárničku, máte na výber z dvoch možností. Kúpené pečivo treba buď správne uskladniť alebo ho dať zamraziť do mrazničky.
Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, je dôležité podotknúť, že ak si z obchodu nesiete rožky práve vytiahnuté z pece, mali by ste ich skonzumovať ešte v ten istý deň, poprípade na ďalší. Pri skladovaní chleba by ste mali myslieť hlavne na to, aby ste ho udržali v suchu a bez prístupu vzduchu. Netreba ho držať v mikroténovom vrecku, ale radšej ho vložiť do tzv. chlebníka, prípadne ho vložiť do látkového vrecúška. Okrem toho, že vám tak chlieb dlhšie vydrží, bude to vyzerať aj po vizuálnej stránke krajšie.
Veľa ľudí uskladňuje pečivo miesto mrazničky v chladničke. Je to zlozvyk, ktorý sviežej chuti pečiva paradoxne škodí ešte viac ako skladovanie pri izbovej teplote. Uloženie všetkých druhov pečiva v mrazničke má pre nás viacero výhod. Mínusové teploty uchovajú chlieb čerstvý pomerne dlho. Odporúčame ho tam však skladovať iba niekoľko týždňov, maximálne 3 mesiace. Ak by ste ho skladovali dlhšie, mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu. Dobrou radou je zabaliť chlieb pred vložením do mrazničky alobalom alebo potravinárskou fóliou. Týmto spôsobom eliminujete napáchnutie inými potravinami z mrazničky.
Ideálne je pred zmrazením rozrezať chlieb na štvrtiny. Rovnako dôležitou vecou pri skladovaní je ukladať nové bochníky chleba pod staršie.
Rozmrazovať chlieb môžete štyrmi spôsobmi:
- Izbová teplota: Najčastejším spôsobom je nechať ho prirodzene rozmraziť pri izbovej teplote. Pri tejto možnosti však musíte rátať aspoň s troma hodinami.
- Mikrovlnná rúra: Ak sa ponáhľate a čerstvý chlieb potrebujete čo najskôr, vložte ho do mikrovlnnej rúry. Takýto spôsob má však pomerne veľa odporcov práve kvôli škodlivému žiareniu, ktoré mikrovlnka vyžaruje.
- Hriankovač: V prípade, že ste chlieb pred zamrazením nakrájali na krajce a vlastníte hriankovač, môžete využiť tretiu možnosť rozmrazenia. Stačí ak na hriankovači nastavíte najnižšiu intenzitu ohrevu.
- Rúra: Menej rozšíreným spôsobom je vložiť chlieb a pečivo do rúry. Dbajte na správne nastavenie teploty – klasické rožky a žemle rozmrazujte pri teplote 75 °C iba pár minút. Pri chlebe, ktorý máte nakrájaný na štvrtiny je ideálnou teplotou 50-100 °C. Pri vyššej teplote sa síce skôr rozmrazí, riskujete však to, že kôrka vyschne.
ilustračné foto: pixabay.com