Umenie postarať sa o izbové rastliny
Tou najlepšou a najkrajšou dekoráciou do domácnosti sú zdravé, udržiavané a zakvitnuté rastliny. Nie vždy je to také jednoduché starať sa o nich. Aj rastliny vyžadujú čas a opateru. Máme pre vás niekoľko rád a trikov, ktoré vám zaručene pomôžu.
Pri výbere rastliny vždy zvažujte aj izbu, do ktorej ju plánujete umiestniť. Vysoké ostnaté rastliny pôsobia úžasne v miestnostiach zariadených v ornamentálnom štýle, zatiaľ čo do izieb zariadených v neutrálnych farbách sa hodia farebné fikusy a popínavé rastliny.
Z listov rastlín z druhými listami utrite prach banánovou šupkou alebo jemnou látkou namočenou do mlieka, ktorá zároveň listy oživí.
Rastliny by sa mali zalievať zdola. Nalejte vodu do misky pod rastlinou a nechajte ju pol hodinu vodu vsakovať.
Väčšina rastlín sa ťahá za slnkom, a preto ak máte nemajú položenú na parapete, občas ju obráťte aby rástla rovnomerne.
Pravidelne rastliny kontrolujte a odstraňujte suché alebo žlté listy.
Najväčšou výhodou rastlín je, že zlepšujú kvalitu vzduchu v dome.
Kontrolujte ukazovákom vlhkosť pôdy, ak je zemina suchá, zalejte ju, ak je vlhká, rastlina vydrží ešte zopár dní.
Niektoré rastliny majú špeciálne potreby, ale väčšine sa dobre radí pri izbovej teplote 15 až 25 °C.
Prach z kaktusu môžete odstrániť sušičom na vlasy na chladiacom stupni, ale ubezpečte sa, že sušič držíte v dostatočnej vzdialenosti od kaktusu.
Opadávanie starých listov väčšinou spôsobuje nedostatok vody, no ak sú nové listy žlté a vzápätí opadnú, môže to byť spôsobené nadbytkom vody. Sú však aj prípady kedy list zožltne ale ostane na rastline a vtedy rastlina nemá dostatok svetla alebo pôda obsahuje priveľké množstvo vápna.
Hnednutie okrajov listov môže byť spôsobené prievanom, nadbytkom vody alebo priveľkým množstvom priameho svetla.
Aj niektoré druhy domácich rastlín sú jedovaté, zaobchádzajte s nimi opatrne, ak máte deti alebo domáce zvieratá, bude lepšie ak sa takýchto rastlín zbavíte alebo ich aspoň odstránite z ich dosahu. Ak si rastlinu necháte označte ju štítkom, na ktorom je napísaný jej latinský názov, aby ste ju v prípade potreby rýchlo identifikovali.
Rastliny spomaľujú alebo zastavujú svoj rast v zimnom období, ak sa však nepreberú do jari, možno trpia nedostatkom živín, vody alebo už prerástli svoj kvetináč a je potrebné ich presadiť.
Odchádzate na dovolenku? Domáceho maznáčika na týždeň podarujete svojej kamarátke, či niekomu z rodiny, ale čo bude s kvetmi? Ponúkame vám niekoľko rád, ktoré udržia vaše rastliny vyživené aj kým budete mimo domu.
Veľký namočený uterák položte do vane a naň poukladajte izbové rastliny. Ak máte nejaké vzácne rastliny kúpte si zavlažovač, ktorý jednoducho naplníte vodou a zastoknete do pôdy. Ak odchádzate z domu, nenechávajte rastliny na priamom slnku, ale uložte ich do tieňa, kde bude pôda pomalšie vysychať.
Pravdepodobne najkrajšia izbová rastlina je orchidea. Je však aj náročná na starostlivosť. Orchidea sa nepolieva, ale približne raz za týždeň namáča do vody v lavóre, kde nasakuje vodu cca pol hodiny. Orchidey sú pomerne drahé, no kvitnú viac ako 3 mesiace a kúpite ich v rôznych farbách. Exoticky a výrazne pôsobí modrá orchidea.
Starostlivosť o rastliny vo vašom dome netreba podceňovať, nepostarajú sa o seba samy. Nikdy nezabúdajte ani na kvety vo váze, pretože aj tie dodajú vášmu domovu útulný nádych.
Ilustračné foto: visualhunt.com