Chorvátsko a jeho kuchyňa
Mnohí z vás si toto leto dopriali oddych v niektorej z prímorských krajín. Okrem relaxu a plávania ste určite ochutnali aspoň zopár miestnych delikatés a spoznávali tradičnú kuchyňu vo vybranej destinácii. My sme sa dostali na miesto, ktoré Slováci obľubujú asi najviac.
Chorvátsko snáď nemusíme nikomu predstavovať. Jadranské more rok čo rok priláka tisícky turistov, a to najmä zo Slovenska a Česka. Nechceme však robiť štatistiku návštevnosti, ale predstaviť vám niekoľko pochúťok alebo gastronomických netradičností z tejto prímorskej krajiny. Nemusíte so sebou vláčiť kopy jedla. V súčasnosti nájdete vo väčších obchodných reťazcoch potraviny za rovnaké ceny ako u nás. V niektorých prípadoch je nákup v letovisku dokonca výhodnejší. Chorvátsko vám dokáže ponúknuť široký výber kvalitných a chutných jedál.
Burek, vynikajúca chorvátska pochúťka dokáže človeka nasýtiť a nestojí veľa. Je to tenká balkánska štrúdľa, ktorú si môžete zaobstarať vo všetkých obchodíkoch s názvom „pekara“, teda v pekárniach. Ide o ich tradičné pečivo, nie však so sladkými náplňami, ale s mletým mäsom, špenátom, tvarohom alebo syrom. Najvšednejším syrom, ktorý majú Chorváti v obľube, je kozí. Ten nájdete aj vo vnútri spomínaného bureku. Toto pečivo je vhodné aj ako náhrada obeda. Vyskúšali sme takúto formu obedňajšej stravy a jeden až dva bureky nás dostatočne nasýtili. Vhodné sú napríklad aj na cesty.
Pri prechádzkach uličkami mesta vždy natrafíte na nejaký stánok so zmrzlinou, teda na sladoled. Jedna kugla (kôpka) stojí približne euro, no jej chuť stojí naozaj za to. Dokonca sa hovorí, že je to jedna z najlepších zmrzlín na svete. Ak sa vám zažiada sladkej pochúťky vo chvíli, keď len tak ležíte na lehátku, pozorne počúvajte či nezachytíte volanie predavača šišiek a štrúdlí. Tieto sladké pochutiny s marmeládou alebo čokoládou sú spolu s varenou kukuricou najbežnejšími dobrotami, ktoré prídu doslova k vám.
Ak dostanete veľkú chuť na kvalitnú pizzu, nemusíte plávať na druhú stranu do Talianska. Pizzu so skvelou chuťou a veľkým výberom si môžete vychutnať aj tu. Pizzerie v Chorvátsku nepoužívajú toľko oleja ako u nás. Spolu s pizzou vám radšej prinesú osobitnú fľašu s olivovým olejom. Keďže ide o prímorskú krajinu so sadmi plných olív, bola by škoda, ak by sa nedostali aj na pizzu. Dávajte si však pozor, pretože Chorváti používajú olivy väčšinou aj s kôstkami.
Skoro každý deň vidieť pred reštauráciami točiace sa malé prasa nad uhlím, ktoré sa večer porcuje a podáva hosťom. Ak zatúžite po takejto maškrte, namierte si to do reštaurácií mimo centra. V centre si môžete pochutnať na morských plodoch, klasickom čevapčiči, šalátoch, syroch či grilovaných dobrotách. Dávajte si však pozor na jednu vec. Po tom, čo dostanete účet, si svoj bloček hneď odložte a uchovajte si ho, až pokiaľ neodídete. Ak by vám čašník bloček nedal alebo by ste ho nemali pri sebe, dopustíte sa priestupku, ktorý je v Chorvátsku pokutovaný. Ak cítite veľký hlad a máte v pláne večeru v centre mesta, vyrazte radšej skôr, pretože rady pred reštauráciami či pizzeriami sú v Chorvátsku bežnou vecou. Na jedlo si tak môžete počkať pekne dlho. Skoro každá reštaurácia má pred vstupom alebo letnou terasou aj stojan s jedálnym lístkom, a tak si môžete ešte pred sadnutím prezrieť ponuku a ceny.
Ako tip na skvelý výlet v Chorvátsku vám ponúkame návštevu mesta Hum na polostrove Istria. Toto malebné mestečko sa považuje za najmenšie mesto na svete s 27 obyvateľmi. Aj napriek tomu sa tu nachádza tzv. Humská konoba (krčmička). Pochutnať si môžete na pečených a grilovaných dobrotách, kukuricovej minestrone alebo obloženom tanieri s pravou istrijskou šunkou podobnou prosciuttu, kozím syrom s bylinkami, olivami, kyslými uhorkami a chutným domácim chlebom.
Foto: autor