ČlánkyMagazínPR články a tlačové správyZdravie

Desatoro zdravého stravovania ako cenný nástroj úspešného chudnutia

Máte problém schudnúť? Alebo chcete schudnúť rýchlejšie či dokonca trvale? Predstavíme vám 10 pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať pri stravovaní, aby bolo vaše chudnutie úspešné a jedálniček zdravý.

Pohár čistej vody po prebudení

Začínať deň pohárom čistej vody je základ, ktorý by ste nemali preskakovať. Po dlhej noci, kedy sa telo zbavovalo nepotrebných látok, je vhodné hneď ráno doplniť tekutiny a naštartovať metabolizmus.

Prvé jedlo do hodiny po prebudení

Nakoľko ste si pohárom vody naštartovali trávenie, je vhodné do hodiny po prebudení skonzumovať raňajky. Predídete tak tomu, že sa vám harmonogram stravovania posunie až do nevhodného času v noci.

Jedzte pravidelne – ideálne každé 3 hodiny

Stravovať by ste sa mali pravidelne, a to 5-krát do dňa. V priemere vychádza čas na stravovanie na každé 3 hodiny. Budete tak neustále zasýtení a nebudete mať v prestávkach tendenciu medzi jedlami ujedať sladkosti či iné drobnosti.

Znížte príjem cukrov

Cukry sú za bežných okolností zdrojom energie pre telo. Ako však uvádza efektívna keto diéta, ak znížime obsah cukrov v našom jedálničku, telo sa dostane do stavu ketózy a začne využívať na tvorbu energie uložené tuky. Prichádza tak prirodzene ku chudnutiu, a to je priaznivé.

Zvýšte príjem bielkovín

Aby ste si znížením cukrov neublížili a chudli ste iba tam kde je to potrebné, je nutné zvýšiť príjem proteínov, a teda bielkovín. Ochránite tak svoje svalstvo pred nechceným úbytkom. Nechcete predsa, aby ste schudli priveľa.

Jedzte iba vhodnú zeleninu

Caesar šalát si môžete pokojne dopriať k obedu či na desiatu, no okrem neho si musíte dávať pozor, aby vám vo vašom jedálničku prevažovala iba konzumácia vhodnej zeleniny s nízkym obsahom sacharidov. Medzi vhodné typy patrí napríklad cuketa, karfiol, reďkovka, špenát, žerucha či zelené fazuľky. Avšak ani s množstvom zeleniny by sa to nemalo preháňať, vhodné je konzumovať ju do množstva 500g na deň.

Pridajte do jedálnička zdravé tuky

Zdroj foto: Shutterstock.com

Zdravé tuky vám zabezpečia rôzne oleje, orechy, semienka a dokonca i malé množstvo masla. Avšak je potrebné byť v ich konzumácii striedmi a vhodne tieto druhy kombinovať, aby ste si zabezpečili pestrý príjem vitamínov.

Nehladujte

Ak je vaše telo dlho vystavené hladu, má pri najbližšej príležitosti tendenciu ukladať si tuky na horšie časy. Preto ak je to možné, noste pri sebe vždy desiatu alebo proteínové nápoje, ktoré vhodne použijete na desiatu alebo rýchly obed.

Obmedzte ovocie

Ovocie je veľmi zdravé, ale jeho nevýhodou je vysoký obsah sacharidov. Preto okrem sladených nápojov, znížte aj príjem čerstvého a sušeného ovocia.

Dostatočný príjem tekutín

Dostatočný príjem tekutín je alfa omegou zdravého a fit tela. Ich množstvo by sa malo pohybovať medzi 2-3 l vody denne. Do tekutín sa nezarátava káva, čierny čaj, mlieko a dokonca ani polievka.

Zdravé stravovanie je základom nielen úspešného chudnutia, ale aj zdravšieho tela a tiež lepšej nálady. Tak čo poviete, kedy začnete so zmenami?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *