Fašiangové slávnosti
Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška, zima mu bude…, táto pieseň v každom evokuje obdobie fašiangových slávností, ktoré sú už v plnom prúde.
Fašiangy, trvajúce od troch kráľov až do popolcovej stredy, sú časom, kedy sa oslavuje príchod jari. Veselé masky, zábava, veľké hody, to všetko si môžeme vychutnať počas fašiangov. Tento čas sa často spája s karnevalmi, či plesmi.
Nielen v minulosti sa počas tohto radostného obdobia mnohí tešili na zakáľačky, chutné fánky, šišky a huspeninu. Aj v dnešných časoch sa v poslednú fašiangovú nedeľu vydávajú mládenci vo veselých maskách do domov, kde si vyslúžia domáce klobásky, slaninky, vajíčka a aj nejaký ten aperitív.
Avšak nie každý vie, prečo sa fašiangy oslavujú. Je to oslava bohov Usíreva, Izidy, Saturna a ďalších, ktorí symbolizovali príchod jari po dlhej, smutnej zime. Novodobé kultúry a náboženstvá začali začleňovať do svojich obradov tradície osláv slnovratu, pretože mali na ľudí nesmierne veľký vplyv. Výnimkou nebolo ani kresťanstvo v ktorom sú fašiangové slávnosti spájané s nadmerným hodovaním a zábavou, vyvrcholené karnevalom. Popolcovou stredou nastupuje štyridsaťdňový pôst, pred ktorým si máme všetko dopriať, trvajúci do veľkonočnej Bielej soboty. Fašiangy končia tradičným pochovaním hudobnej basy, čo môže symbolizovať pochovanie starého a zlého z minulého roka.
Na fašiangové slávnosti si treba vopred pripraviť všetky dobroty, ako fánky, dolky, domáci chlieb, pampúšiky, šišky a pagáčiky. Tieto hody sú len raz za rok, tak nech sa stanú pre vás tými najchutnejšími.
Vyskúšajte recepty:
Šišky s jahodovou penou
Dolky
Vyprážané dolky s mäsovým prekvapením
Zemiakové pagáčiky
Lúpané slimáčiky
Autor: dads, Foto: sxc.hu