ČlánkyMagazínOvocie a zelenina

Jablko alebo hruška

Nie je ovocie ako ovocie. Jablko a hruška sú síce malvice, rastú na stromoch a nájdeme ich

v každom obchode, ale… čítajte ďalej.

Plod jablka, obľúbený už v biblickom raji, si zachoval svoju „hriešnu“ popularitu dodnes. Svätá pravda, že jablko obsahuje dôležité vitamíny, minerálne a stopové látky. Medzi tie najdôležitejšie patrí provitamín A, vitamín B a E, kyselina listová, „céčko“ na imunitu, vápnik, fosfor, železo a horčík dôležité pre kosti. V jablku sa skrýva aj draslík, ktorý napomáha fungovaniu obličiek a svalov. Ak je sladké obsahuje tiež vyšší podiel fruktózy, cukor, ktorý sa v tele rozkladá pomalšie a udržuje tak hladinu cukru v tele na stabilnej úrovni. Jablko je charakteristické najmä tým, že obsahuje vlákninu pektín rozpustnú vo vode. Podporuje vylučovanie toxínov z tela, bráni ich rozvoju, podporuje činnosť čriev a chráni pred rakovinou. Takisto obsahuje veľké množstvo vody (až 85%) , ktorá zaženie smäd a v ústnej dutine chrúmanie jablka vytvára vhodné prostredie – svojou tvrdou štruktúrou mechanicky odstraňuje zubný povlak. Jablkám sa tiež pripisuje aj omladzovací a regeneračný účinok vďaka prospešným antioxidantom. Enzýmy v ňom priaznivo ovplyvňujú trávenie. Jablká sú tiež vhodnou náhradou za sladké maškrty s jedným rozdielom – nepriberá sa od nich, keďže obsahujú málo kalórií, sú vhodné pri redukcii hmotnosti.

Výhodou je ich celoročná dostupnosť a hoci najlepšie sú predsa len v lete či jeseni priamo zo stromu, výborne chutia aj sušené alebo sterilizované, ako výživa alebo kompót. A to ani nehovorím o koláčoch…

Predpíšte si teda jablko ako liek a užívajte ho najmenej raz denne, najlepšie čerstvé aj s jeho vzácnou šupkou.

Hruška bez zdania akejkoľvek škandalóznej minulosti obsahuje oproti jablku nezanedbateľný vitamín B, hlavne pod svojou šupkou. Okrem vitamínov sú tieto plody zdrojom vápnika, fosforu a ľahko stráviteľných cukrov. Prečisťujú črevá a odstraňujú iné poruchy trávenia, ako aj zápchu – sú dobrým preháňadlom. Majú močopudné, antibakteriálne a posilňujúce účinky.

Užitočné sú pre pľúca, žalúdok, znižovanie krvného tlaku, chronickom ochorení žlčníka, zápale slizníc, kolitíde, artritíde a dne. Sú vhodné pre alergikov, pretože obsahujú málo salicylátov a benzoanov.

Ak tiež niekde narazíte na planú hrušku, nebojte sa do nej zahryznúť, v skutočnosti má liečivejšie vlastnosti ako hruška ušľachtilá.

Autor a foto: Lenka Dutková

Foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *