ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Jedálny lístok dojčiacej mamičky

V čase, kedy začína žena kojiť je nútená odoprieť si viacero druhov potravín, ktoré patria do nášho každodenného stravovacieho plánu. Čo by teda mamička mala určite vylúčiť zo svojho jedálnička?

Dojčenie malých detí nie je časovo obmedzené, a preto vaša úprava stravovania môže trvať aj dlhšie. Nemusíte sa však báť natoľko, aby ste skončili len na suchých rožkoch. Najťažšie je to v prvých mesiacoch, kedy sa trávenie bábätka vyvíja pomalým tempom. Vo všeobecnosti sa odporúča skúšať aj potraviny, ktoré sa paradoxne zaraďujú medzi tie neodporúčané. Samozrejme, vždy si treba dávať pozor a konzumovať ich len vo veľmi malých množstvách. Jahody, citrusy a iné tropické ovocie zvyknú u dieťatka vyvolať kožné vyrážky. Nie je to ale pravidlo a preto sa nebojte zjesť napríklad jednu jahodu a následne bábätko nakojiť. Ak sa u neho neobjaví žiadna kožná ani iná reakcia do 12 hodín, môžete ju pokojne zaradiť do svojej bežnej stravy. Pokiaľ má dieťa s odskúšanou potravinou problém a jeho telíčko ju neprijme, tak počkajte 2 až 3 týždne a skúste ju opäť.berries-1225101_1280

Najdôležitejšou vecou, ktorú by ste počas kojenia mali prijímať, je dostatočné množstvo čistej vody. Dávajte si pozor, aby nebola príliš perlivá voda, pretože tá má blízko k bolesti hrdla. Uspokojivý objem prijímaných tekutín pomáha pri tvorbe mlieka, ktoré vaše dieťatko v prvých mesiacoch potrebuje. Ako ďalší nápoj sa odporúča aj čaj z medovky, ktorá vám zaženie smäd a zároveň vás upokojí. Kofeín v podobe kávy nie je najlepšou voľbou, a preto je lepšie nahradiť ju vhodnou variantou v podobe rozpustného cereálneho nápoja. Pokojne si doň vlejte aj mlieko, nie však viac ako štvrť litra, pretože z toho vás a vaše bábätko môže neskôr nadúvať.

Konzumáciu ostatných mliečnych výrobkov, akými sú jogurty alebo syry, pokojne zvýšte. Pre váš organizmus sú prospešné hlavne z dôvodu vyššieho obsahu využiteľného vápnika. Dobrou správou pre mamičky je určite to, že sladkosti nie sú v tomto období zakázané. Aj tu však platí: Všetkého veľa škodí. Cukor do čaju, občasná čokoláda alebo zákusok sú vítané. Pozor si ale dávajte najmä počas sviatkov, kedy je túžba po sladkých koláčoch a iných maškrtách oveľa väčší. Rovnako venujte pozornosť prítomnosti orechov a medu v koláčoch. Tieto chutné ingrediencie predstavujú veľké alergény, a preto si ich radšej odoprite. Dobrou radou pre vás môže byť výroba falošných orechov do koláčov, ktoré dosiahnete spražením strúhanky na masle. Pokiaľ má bábätko menej ako pol roka, držte sa od sladkého radšej trochu ďalej a nepreháňajte to s ním.

checklist-911840_1280Strukoviny každého druhu zvyknú nafukovať vždy, a keďže malé dieťa prijíma stravu od vás, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že by sa to prenieslo aj naň. Fazuľovej polievky alebo šošovicového prívarku by ste sa aspoň na nejaký čas mali úplne zriecť. Ak by ste na ne mali veľmi veľkú chuť, existuje spôsob, ktorý dokáže nafukovanie zo strukovín znížiť. Stačí ak vybranú strukovinu pred použitím necháte počas noci namočenú vo vode alebo pri varení použijete majoránku.

Pokúste sa jesť pravidelne, a to päť až šesťkrát denne. Možno sa vám to zdá byť pri starostlivosti o dieťa nemožné, no ak si skúsite pripraviť zásobu ovocia, cereálií alebo celozrnných produktov, ktoré môžete len tak „zobať“, určite vám to bude vychádzať aj časovo. Na začiatku si spíšte zoznam vecí, ktoré by ste počas kojenia vôbec nemali jesť a postupne si z neho niektoré potraviny vyškrtávajte. Prioritne by ste sa mali riadiť vlastným telom a dieťaťom. Len skúšaním si budeme môcť vytvoriť jedálny lístok, ktorý bude vyhovovať vám obom.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *