ČlánkyMagazínTopZdravie

Kapucínka pre zdravie aj do kuchyne

Poznáte liečivú bylinku pomenovanú podľa rádu kapucínov? V roku 2013 bola dokonca vyhlásená za prírodné antibiotikum budúcnosti. Kapucínka väčšia je krásna, nabitá zdravým a vhodná aj do kuchyne.

Z Ameriky do celého sveta

Kapucínka bola po dovoze z Južnej Ameriky, kde má svoj pôvod, vysádzaná len ako okrasná rastlina v parkoch. Postupne si ju začali všímať a obľubovať najmä mnísi z radu kapucínov, podľa ktorých aj nesie svoj názov. Aj napriek tomu, že pochádza z Južnej a Strednej Ameriky, dnes sa už kultivuje v každom kúte sveta. Na slovenskom trhu sa dá pozháňať najmä v lekárniach, a to v podobe tabletiek, rôznych tinktúr, kvapiek, ale aj ako semienka.

Tieto liečivé kvety majú v obľube dobre priepustnú pôdu a najlepšie sa im darí na slnečnom, prípadne polotienistom mieste. V prípade kapucínky väčšej platí vzácne pravidlo: čím je pôda chudobnejšia, tým krajšie budú jej kvety. Tie zvyknú byť v najväčšom rozpuku od júna a držia sa až do septembra.

leaf-59749_1280Listy kapucínky na obloženie

Tieto rastlinky sú síce krásne, no nie tak silné. Nemajú v obľube presádzanie a vo väčšine prípadov to vôbec nevydržia. Avšak listy majú viacero pozitívnych vlastností. Sú napríklad odolné voči voškám, no tým najdôležitejším je ich možnosť využitia v kuchyni. Mladé listy, kvety a puky sa používajú na dochutenie polievok, nátierok, šalátov či netradičnú ozdobu chlebíčkov a obložených mís. Samozrejme, že ich môžete aj ochutnať. Majú špecifickú ostrú chuť, ktorá pripomína žeruchu alebo reďkovku. Puky a mladé zelené semená sa dajú využiť podobne ako kapary a naložiť do octového nálevu. Rastlina a semeno sa konzumujú len v malom množstve, inak by mohli vyvolať problémy.

Ozdravujúci nápoj a teplý kúpeľ

Na tejto skvostnej rastline je liečivé takmer všetko. Z kvetov, listov a semien dokážete vytvoriť nálev, ktorý podporí a posilní váš organizmus po dlhotrvajúcich a vyčerpávajúcich chorobách. Zo samotných listov je skvelé pripraviť čaj. Nasušte si listy kapucínky a budete tak mať ozdravujúci čaj vždy po ruke. V súčasnosti má taktiež veľa žien problém s nepravidelným menštruačným cyklom. Môže to byť spôsobené nedostatkom spánku, zlou stravou alebo stresom. Všetko sa to dá eliminovať teplým kúpeľom, v ktorom by na vás mali čakať dve hrste posekanej rastlinky. Spomínali sme, že u nás ju možno získať aj v podobe tinktúry. Takúto očistnú kúru pomocou kapucínky je vhodné vykonávať raz alebo dvakrát do roka. Pomocou nej sa telo zbaví baktérií, vírusov, plesní a iných choroboplodných zárodkov.

Silná pre naše zdravie

Kapucínka nebola nadarmo označená za prírodné antibiotikum budúcnosti. Má totižto široké spektrum veľmi účinných látok. Pôsobí proti nepríjemnému a často vyskytujúcemu sa zápalu močových ciest. Obsahuje veľa vitamínu C, čo automaticky znamená, že podporuje imunitu a je vhodná pri prechladnutí  či dlhotrvajúcom kašli. Veľmi dôležité je začať využívať silu kapucínky hneď pri zrode určite choroby, no samozrejme najlepšie ešte pred ňou, len tak preventívne. Má aj kozmetické účinky, a to konkrétne pri nadmernom vytváraní lupín alebo vypadávaní vlasov. Za jej unikátnu vlastnosť sa považuje to, že aj napriek svojim všestranným účinkom je veľmi šetrná k pokožke a celému organizmu. Toto prírodné antibiotikum, na rozdiel od chemického, neničí mikroflóru tráviaceho traktu.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *