ČlánkyMagazínZdravie

Kedy a ako merať cukor v krvi?

Je dobré mať svoje zdravie pod kontrolou a udržiavať si prehľad o tom, ako na tom vlastne zdravotne sme. A to aj v prípade, ak sa priamo necítime byť „ohrození” niektorou z civilizačných chorôb. Napríklad glukomer môže predstavovať vhodný prístroj do domácnosti nielen pre diabetikov, pre ktorých je priam nutnosťou. Kedy a ako teda merať cukor v krvi?

Majte cukor pod kontrolou

Glukomer je zdravotnícky prístroj, ktorý umožňuje monitorovať hladinu cukru v krvi a poskytuje presné hodnoty glukózy. Samozrejme, nie je to jediný spôsob, ako si tieto hodnoty strážiť. Ak chcete mať cukor skutočne pod kontrolou, je potrebné prispôsobiť aj svoj životný štýl, úroveň fyzickej aktivity, stravovacie návyky a celkové fungovanie, aby sa zabezpečilo optimálne zdravie. Pre ľudí s cukrovkou je glukomer súčasťou každodennej rutiny.

Zdroj foto: Shutterstock

Ako glukomer funguje

Glukomer, teda prístroj na meranie cukru v krvi, funguje v podstate na jednoduchom princípe, ktorý zvládnete aj bez asistencie lekára. Ak však trpíte fóbiou z ihiel či krvi, chvíľu možno potrvá, kým si naň zvyknete. Na odber krvi je totiž nutné použiť špeciálne pero, ktoré sa vpichuje do prsta na ruke. Pokiaľ je vám táto procedúra veľmi nepríjemná, je možné odobrať kvapku krvi aj z paže, prstov na nohách či z lýtka. Kvapku krvi stačí následne naniesť na testovací prúžok. Tie sa používajú s príslušným glukomerom. Dôležitá je hygiena a sterilné prostredie, pred odberom si preto vždy vyčistite ruky a snažte sa minimalizovať kontakt s inými predmetmi. Prístroj následne na displeji ukáže výsledky, teda hodnoty cukru v krvi.

Rozdelenie glukomerov

Poznáme dva typy, pričom rozdiel spočíva v spôsobe, akým prístroje merajú hladinu cukru v krvi. Častejšie sa používa elektrochemický glukomer, ktorý je v súčasnosti najmodernejšou metódou. Funguje na základe prúdu, ktorý prechádza cez testovací prúžok a reaguje s glukózou v krvi. Druhou alternatívou je fotometrický glukomer, ktorý využíva reflektačnú fotometriu. Pri chemickej reakcii vzniká chromogén, ktorého množstvo zodpovedá glukóze v krvi.

Kedy merať cukor v krvi

Pre získanie spoľahlivých a správnych výsledkov je kľúčové dodržať správny postup a čas. Meranie cukru prostredníctvom glukomeru je vhodné realizovať v ideálnom prípade nalačno. U dospelých osôb by hodnota mala byť nalačno v rozsahu 4 až 6 mmol/l. Dve hodiny po jedle môže byť vyššia, a to v rozmedzí 5 až 7,5 mmol/l. Príliš vysoká hladina môže byť indikátorom viacerých ochorení, napr. hemochromatóza, Cushingov syndróm, infekčné ochorenia postihujúce slinné žľazy a samozrejme cukrovka. Pri podozrení na niektoré z ochorení by sa jednotlivé merania a hodnoty mali konzultovať s lekárom.

Zdroj foto: Shutterstock

Dôležitosť cukru v tele

Z cukru sa často robí doslova strašiak, no naše telo bez neho fungovať nedokáže. Je dôležitým zdrojom energie a má význam pre správne fungovanie orgánov. Možno ste zažili ten nepríjemný pocit, keď ste sa začali od nedostatku cukru doslova triasť a pridružili sa aj ďalšie symptómy ako únava, bolesť hlavy či neznesiteľný hlad. Cukor teda nemusí byť nepriateľ, pokiaľ sa k strave a životospráve staviate rozumne. Hovoríme o športovaní, trávení času vonku i o vyváženej strave. Nie je nič zlé na tom, ak si doprajete niečo sladké po výdatnom tréningu. Starostlivosť o zdravie je komplexný proces, ktorý zahŕňa aj kontrolu hladiny cukru v krvi. Glukomery sú preto cenným nástrojom nielen pre osoby trpiace cukrovkou, ale pre každého, kto sa o svoje zdravie stará.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *