Kokos: Jeho podoby a využitie v kuchyni
Kokos sa spája s exotikou, typickou výraznou chuťou a príjemnou vôňou. Strúhaný sa najčastejšie spája s koláčmi, zákuskami a ďalšími pochúťkami. Okrem širokého uplatnenia v kuchyni má priaznivé účinky na zdravie i krásu a viete s ním aj rýchlejšie schudnúť.
Kokosový orech je z botanického hľadiska vlastne kôstkovica, nie orech. Typická tvrdá hnedá škrupina sa nachádza až pod vonkajším žlto-zeleným oplodím, ktoré sa odstraňuje po ručnom zbere. Na povrchu škrupiny sú tri malé priehlbinky, cez ktoré je semeno vyživované. V jeho vnútri je dutina, v ktorej sa počas pár mesiacov vytvára kokosová voda. Kokosové orechy sú plodmi kokosových paliem, kokosovníkov, ktoré rastú len v trópoch, keďže potrebujú veľa tepla a slnka. Môžu dorásť až do výšky 30 metrov. Jeden orech na nich dozrieva približne rok, pričom sa ich pri dobrých podmienkach môže na palme urodiť až okolo sto. Z orechov sa získava kokosové mlieko, kokosový olej, strúhaný kokos, prípadne aj kokosová múčka. Všetky tieto produkty sú vysoko výživné. Škrupina sa zvyčajne využíva ako dekorácia.
Kokos obsahuje bielkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu i vodu, z minerálov železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, mangán, zinok, meď a vitamíny skupiny B a C.
Strúhaný kokos je po ananáse ďalšou exotickou pochutinou, ktorá pomáha telu rýchlejšie spaľovať tuky a zároveň mu dodáva potrebnú energiu. Pri chudnutí je ako prídavok do zdravých jedál tou správnou voľbou. Obsahuje veľmi málo kalórií, takže ho môžete zahrnúť do rôznych diét. Kokos pri pravidelnej konzumácii urýchľuje trávenie, normalizuje hladinu cukru v krvi, a tým zabezpečuje rýchlejšie a efektívnejšie chudnutie. Nielen že si pochutíte, ale zároveň urobíte niečo aj pre svoje zdravie a krásu. Stačí jedna lyžica strúhaného kokosu denne. Pridajte ho do mliečnych či ovocných koktailov, do jogurtu, tvarohu, kaše alebo do ovocných šalátov.
Pozitívne účinky kokosu na zdravie:
- podporuje imunitný systém,
- zlepšuje vnútorné zdravie organizmu,
- podporuje trávenie,
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
- dopĺňa do tela dobrý rastlinný tuk,
- podporuje rýchlosť metabolizmu,
- má protizápalové účinky,
- je účinný proti vírusom, baktériám, plesniam a kvasinkám,
- pomáha pri anémii,
- je vhodný pri obličkových kameňoch,
- pomáha pri chorobách pečene a žlčníka,
- je prevenciou pred rakovinou prostaty, prsníka alebo čriev,
- znižuje krvný tlak,
- je prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami,
- udržiava vlhkosť v pokožke.
Kokosová múka, hoblinky, voda, mlieko a olej
Z kokosovej dužiny sa vysušením a mletím vyrába kokosová múka. Nie je pražená ani ničím dochucovaná. Je bezlepková, oveľa ľahšie stráviteľná a má menej kalórii ako klasická múka. Najviac ju ocenia celiatici. Zabezpečí ľahšie chudnutie a prečistí váš organizmus.
Obľúbené sú aj kokosové hoblinky, teda sušené plátky kokosu. Sú vynikajúcou a navyše zdravou pochúťkou napr. k večernému mlsaniu pri telke. Dobre chutia samostatne, alebo ich môžete skombinovať s jogurtom, ovsenými vločkami, medom a banánom.
Z mladých, ešte zelených kokosov sa získava kokosová voda. Táto tekutina obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a aminokyselín. Neobsahuje takmer žiaden tuk a je ľahko stráviteľná. Využíva sa na doplnenie energie po športových výkonoch, po chorobách, je dobrá na imunitu, ale aj pri detoxikácii organizmu. Dozrievaním kokosov sa voda spevňuje a tvorí sa tvrdá biela dužina. Tá sa nastrúha a naloží do vody, z ktorej sa neskôr vytlačí kokosové mlieko. Mlieko je obľúbeným a vyhľadávaným produktom v BIO obchodoch. Väčšinou sa predáva v plechových konzervách. Má výbornú chuť i vôňu a preto je hojne využívané najmä v exotickej kuchyni. Skvele sa hodí nielen do zákuskov, dezertov a nápojov, ale aj k mäsu, či do omáčok. Kokosové mlieko navyše príjemne zjemňuje pikantné pokrmy indickej i ázijskej kuchyne.
Veľmi významný je aj kokosový olej. Využíva sa v kuchyni, ale i v kozmetike. Má výborné liečivé účinky. Bráni starnutiu pokožky, vyhladzuje vrásky, hojí ranky. Vhodný je aj na vnútorné použitie. Užívajte jednu čajovú lyžičku denne. Dodá vám energiu, odbúra cholesterol, pomáha pri depresiách a proti úbytku kostí. Zaujímavosťou je jeho skupenstvo. Pri teplote vyššej ako 25 stupňov je olej tekutý, inak je tuhší. Roztopený ho môžete využívať aj ako masážny olejček. Pokiaľ ide o využitie v kuchyni, je vhodný na varenie, pečenie i fritovanie. Jeho výhodou je to, že je tepelne stály aj pri vysokých teplotách. Neprepaľuje sa a neprská. Široké využitie má aj v studenej kuchyni. Môžete ním dochutiť zeleninové šaláty alebo cestoviny.
Foto: pixabay.com