Mangold:príbuzný cvikly aj špenátu
Ak aj vy patríte k zarytým odporcom špenátu, možno vám týmto článkom urobím chute na jeho zeleného súrodenca. Prvá vlna odmietania špenátu a nechuti k nemu sa zjavila ešte v časoch, keď sme chodili do škôlok a nútili nás konzumovať špenát. Ani rozprávka o Pepkovi Námorníkovi mnohým nepomohla k tomu, aby špenát zaradili do svojho jedálnička. Mangold je súrodencom špenátu, má jemnejšiu chuť a ak ho správne pripravíte, poskytne vám gurmánsky zážitok. Dáte aspoň jemu šancu?
Mangold (lat. Betta Vulgaris) poznali už starí Rimania a Gréci. Pestoval sa v Egypte, v Číne a v dnešnej dobe ovládol krajiny ako Francúzsko, Taliansko, či Švajčiarsko. Už od roku 1 000 pred n.l sa pestoval na Sicílii na obrovských plantážach. Prvá vážna zmienka o ňom sa objavila už v roku 1562 v Mathioliho Herbári, kde sa píše: „Manholt jest trojí: Bílý, Cžerný a Cžervený.“ Pravý mangold, teda biely mangold má svoje miesto v našich kuchyniach už dlhé roky. Je obľúbený nielen na tanieri, ale starí Egypťania ho milovali aj pre liečivé účinky a bol pre nich nápomocnou bylinkou.
Mangold je druh cvikly a názov „mangold“ je prevzatý z nemeckého jazyka, pretože sa jazykovedci nevedeli zhodnúť na názve. V slovenskom jazyku je to listová cvikla alebo inak aj repa zeleninová. Z mangoldu sa konzumujú iba nadzemné časti a to listy a stonky. Táto zaujímavá zelenina je teda napoly cvikla a napoly špenát. V porovnaní s ním neobsahuje kyselinu šťaveľovú. Táto zelenina tvorí malý rozkonárený koreň a listy majú bublinatý povrch. Rozlišujeme dva druhy mangoldu a to listový a špargľový. Oba druhy zbierame postupne, pretože listy rýchlo vädnú a strácajú svoju farbu a vitalitu. To, ako si mangold upravíte je iba na vás a na vašich chuťových preferenciách. Môžete si listy udusiť, podobne ako čerstvé listy špenátu, vypražiť, či zamraziť. Svojou chuťou však pripomína skôr reďkovku ako špenát. Má jemne pikantnú chuť, ktorá skvele doplní vaše hlavné jedlo- napríklad grilované mäso.
Čím je mangold taký výnimočný?
Mangold je bohatý na mnohé vitamíny a minerály. Obsahuje vitamíny B, A, C, P a látky ako fosfor, vápnik, rutín, horčík, či železo. Tieto minerály pôsobia priaznivo na steny krvných kapilár. Práve spomínaný rutín v spolupráci s kyselinou askorbovou je skvelou zbraňou proti zápalom aj ako prevencia proti nebezpečnej ateroskleróze ciev. Mangold je vhodný aj ako doplnenie vitamínov pre vaše ratolesti. Keďže obsahuje výrazne viac účinných látok ako špenát, môžete ho pridať deťom do šalátov, či urobiť z mangoldu polievku.
Okrem vyššie spomínaných látok a vitamínov obsahuje táto zelenina aj dôležitú kyselinu listovú, ktorá je nevyhnutná pri krvotvorbe- konkrétne reguluje tvorbu červených a bielych krviniek. Priaznivo pôsobí na látkovú výmenu. S vysokým obsahom vlákniny si tiež hravo poradí s nepríjemnou zápchou, pretože dokáže upraviť naše vnútorné prostredie. Jeho zelené listy obsahujú veľké dávky zeleného farbiva- chlorofylu a tiež flavonoidy, ktoré sú prírodným antioxidantom. Ak chcete všetky tieto účinky využiť v čo najväčšej možnej miere, určite mangold konzumujte čerstvý a neupravujte ho tepelne. Tepelnou úpravou sa stratia všetky vitamíny a dôležité látky.
Ďalšie benefity:
- Upokojuje nervový systém
- Podporujte tvorbu kostného tkaniva, nechtov a vlasov
- Prečistí vaše obličky, teda je aj vysoko močopudný
- Antiseptické účinky
- Prečistí vašu pečeň a krv
- Prevencia pred vznikom rakoviny
- Pôsobí ako regulant vysokého krvného tlaku
- Dokáže regulovať vysoké hodnoty cholesterolu
TIP: Ak si chcete mangold vypestovať aj vo vašej záhrade, tak dbajte na to, aby bola pôda dostatočne vlhká. Obľubuje najmä polotieň a ak chcete, aby sa mu lepšie darilo, môžete ho aj jemne prihnojiť- najlepšie hnojom od hospodárskych zvierat. Táto zelenina je vďačným druhom a prvé semená môžete do pôdy zasadiť už na jar.
Prichádza leto a toto obdobie je tým najlepším na prípravu zdravých a chrumkavých šalátov. Obohaťte si ten váš čerstvými listami mangoldu alebo si z nich urobte lahodné ranné smoothie. Účinkov na vaše telo je niekoľko a to sa vám zaručene poďakuje.
Ilustračné foto:pixabay.com