Maškrty na MDD

Medzinárodný deň detí je mimoriadne obľúbený sviatok nie len na Slovensku, ale aj minimálne v ďalších dvadsiatich krajinách sveta. Oslavuje sa od roku 1952.

V našej krajine ho oslavujeme  každoročne 1. júla. V tento deň sa na školách neskúša, deti dostávajú sladkosti či nejaké iné milé malé darčeky.

V roku 1925 sa stala udalosť, ktorá odštartovala oslavy dňa detí a tou bolo že vo Švajčiarsku, konkrétne v Ženeve, na Svetovej konferencií pre blaho detí bola schválená deklarácia zaoberajúca sa detskom prácou, vzdelaním, chudobou a podobnými otázkami o živote detí v krajinách celého sveta.

Každý dobrý rodič chce svoje dieťa v tento deň niečím potešiť a možno namiesto kupovania darčekov a sladkostí, by ste im mohli čosi pripraviť doma. V ideálnom prípade ich spolu s upečenými dobrotami zobrať na skvelý výlet, napríklad na hrad, do zoologickej záhrady, opekať alebo na piknik.

Vaše deti isto uprednostnia domáce maškrty pred tými kupovanými v obchode. Popustite uzdu svojej fantázie a pripravte deťom lístkové cesto rôznych tvarov a druhov, ich obľúbený koláč a podobne. Ak nie ste práve najšikovnejší/ najšikovnejšia v kuchyni existuje množstvo dobrôt v prášku, ktoré dostanete takmer v každých potravinách. Skúste spraviť svojej ratolesti krtkovu tortu, muffiny, či palacinky s lekvárom, šľahačkou, čokoládovým cakes-cup-cake-chocolate-sprinklestopingom a jahodami. Vaše dieťa sa bude oblizovať až za ušami.

...

Pre tých zručnejších tu mám jeden extra chutný recept na puding. Ide o klasický puding, ktorý všetci isto veľmi dobre poznáte. Jeho originalita spočíva v prísadách, namiesto detských piškót, ktoré sa stali najčastejšou prísadou do pudingu, doň dáte čosi iné. Na spodok pohára najemno nakrájajte čokoládu na varenie a pridajte lyžičku lekváru. Puding nalejte na lekvár a nechajte vychladnúť. Vychladnutý puding ozdobte šľahačkou, jahodami a čokoládovým alebo podľa chuti karamelovým topingom. Skúste a uvidíte, že vášmu synovi či dcére stopercentne zachutí.

Jednoduchý a nenároč7224835030_670c96fee3_bný na prípravu je aj môj obľúbený čokoládový koláč.

Budete naň potrebovať 13 lyžíc hladkej múky, 10 lyžíc práškového cukru, jeden prášok do pečiva, jednu kávovú lyžičku sódy bikarbóny, 3 lyžice kakaa, 3 lyžice lekváru, 400 ml mlieka, 1 hrnček oleja a dve vajíčka.

Všetky spomenuté ingrediencie spolu poriadne premiešajte, môžete použiť aj šľahač na nízkych otáčkach. Keď máte všetko dôkladne premiešané, vylejeme cesto na plech a dáme piecť najprv na 25 minút na 160 stupňov celzia a potom na ďalších 15 minút na 180 stupňov celzia. Pre istotu do koláča pichnite špáradlom, aby ste si boli istý, že je hotový. Vyberte ho z rúry a nechajte vychladnúť. Následne do koláča môžete, ale nemusíte, vidličkou vypichať zopár menších dierok. Koláč natrite hrubou vrstvou lekváru podľa vlastnej chuti a posypte gránkom, kakaom, strúhanou čokoládou alebo čokoládu na varenie roztopte a cikcakovito ňou polejte vrch koláča. Nechajte čokoládu stuhnúť a potom môžete cupcakes-cakes-candy-sweet-baked-deliciousservírovať so zmrzlinou, jahodami alebo ho dajte dieťaťu do ruky pekne s obrúskom a bude sa isto usmievať od ucha k uchu. Tento výnimočný koláčik v našej rodine pečieme už dlhé roky a takmer vždy zmizne z plechu ešte skôr ako stihne vychladnúť. Prajeme dobrá chuť!

Oslávte Medzinárodný deň detí netradične, vyrazte do prírody a pribaľte si na cestu dostatok tekutín a čokoládový koláč na zahryznutie.

Ilustračné foto: visualhunt.com

 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *