Med: Sladká dávka zdravia a energie
Sladká chuť, viaceré farby a tekutá konzistencia. Najstarší druh sladidla, med, sa používa už dlhé roky. Okrem toho, že dochutí skoro každý pokrm či nápoj, chráni aj pred rakovinou, hojí rany a zmierňuje migrénu.
História medu
Včelárstvo a včelie produkty, teda aj med, hrali významnú úlohu už v starom Egypte. Ľudia sa čudovali poriadku a zaujímavému životu samotných včiel, a preto prikladali medu veľa liečivých účinkov. V týchto dobách bol med neobyčajne vzácny i drahý a bol určený len privilegovaným osobám. Med bol takisto súčasťou pohrebného kultu a v staroveku ho brali ako znamenie plodnosti.
Tekuté zlato v kuchyni
Až do konca 19. storočia bola táto sladká a lepkavá hmota jediným sladidlom v kuchyni. Radí sa medzi tú najlepšiu alternatívu bieleho cukru. Najčastejšie sa pridáva do čaju, niekedy aj do kávy. Pri tomto sladení je však potrebné dbať na teplotu čaju. Med by sa mal do nápojov pridávať až po tom, čo trochu ochladne, približne na 60 °C. V opačnom prípade sa z medu vytratia všetky hodnotné látky.
Jeho vynikajúce zloženie v podobe vápnika, železa či horčíka, dopomáha ku zdraviu a imunite. Nahrádza však aj zdraviu škodlivé energy drinky. Ak vás čaká cez deň náročná fyzická aktivita, siahnite po mede. Možností je veľa, stačí si pripraviť to, čo je vášmu jazyku najlahodnejšie. Vyskúšajte si ráno pripraviť ovsené vločky s medom a ovocím. Vášmu telu dodajú energiu, vitamíny a minerály. Vyskúšať môžete aj najtradičnejšiu formu raňajok, a to chlieb s maslom a medom.
Med sa odporúča využiť aj pri príprave marinády, napríklad pred grilovačkou. Skvelou kombináciou je medovo-horčicová marináda. Stačí ak v nej mäso pred pečením či grilovaním necháte cez noc a výsledná chuť bude vynikajúca. Podobný výsledok možno čakať aj pri pečení kačky alebo husi. Pred koncom pečenia ich stačí potrieť tekutým medom a nechať ešte chvíľu v rúre. Kačka i hus tak bude lepšia po chuťovej, ale aj vizuálnej stránke. Koža navrchu bude lesklá a chrumkavá.
Pomáha s nespavosťou i s imunitou
Ak máte problém so spaním a zakaždým sa budíte, nemusíte hneď siahať po tabletkách. Pre dobrý spánok je med ako stvorený. V prípade, že sa v noci zobudíte a neviete zaspať, dajte si jednu polievkovú lyžicu medu. Jednou z mnohých zdravotných výhod medu je aj to, že sa prejavuje ako silný budovateľ imunitného systému. Jeho antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti môžu prispieť k zlepšeniu tráviaceho systému. Pomôže vám bojovať s chorobami a zároveň slúži aj ako preventívna ochrana. Tieto výhody medu najlepšie pocítite, ak si pred raňajkami zmiešate lyžičku medu s citrónovou šťavou a teplou vodou.
Med vyrobený bez včiel
Sladký med nemusí byť vyrábaný len za pomoci včiel. Pripraviť si ho môžete aj sami doma. Pred tým je však potrebné rozmyslieť si, akú príchuť by mal mať. Poznáme veľa druhov medu ako napr. agátový, repkový, lesný či kvetový. Príprava jednotlivých druhov však samozrejme záleží od toho, aké obdobie práve vládne a pri akom zdroji sa nachádzajú včelie úle. Onedlho tu máme jar a lúky budú posiate žltými hlávkami rozkvitnutých púpav. Ak chcete mať jedinečný a netradičný med, skúste na jeho prípravu použiť ich žlté hlavičky. Na jednu dávku púpavového medu je potrebných približne 400 kusov kvetov púpav. Dávajte však pozor na to, kde ich zbierate. Najlepším miestom sú lúky ďaleko od mesta a cesty. Stopky môžete vyhodiť a k žltým hlavičkám pridajte 1,5 litra vody a na plátky nakrájané dva citróny. To všetko nechajte zovrieť a dajte odstáť na 24 hodín. Na druhý deň si pomôžte gázou, cez ktorú vzniknutú zmes prelejte a nakoniec do nej pridajte 1,5 kg kryštálového cukru. Premiešajte a varte na miernom ohni približne hodinu a pol tak, aby stále vrel. Hotový med naberte do čistých sklenených pohárov, pevne uzavrite a otočte dnom nahor.
zdroj: benefits-of-honey.com
ilustračné foto: pixabay.com
Bez medu si neviem kuchynu ani predstavit. Ked ma chyta choroba namiesto celaskonov a teraflu pijem horucu vodu s lyzicou medu a polovicou citrona. Pomaha skvele