Vápnik (Calcium)

Vápnik (Calcium) je veľmi dôležitý pre ľudský organizmus. Dá sa povedať, že vápnik je dôvodom prečo drží ľudské telo pokope. V ľudskom tele je zastúpený najviac, organizmus dospelého človeka obsahuje približne 1 kg tejto látky. Je nevyhnutný pre naše kosti a zuby pretože zaručuje ich tvrdosť a pevnosť. Tiež je dôležitý pre činnosť srdca, zrážanie krvi, reguláciu srdečného rytmu a podieľa sa na vedení nervových vzruchov. Znižuje krvný tlak a kladne pôsobí proti rakovine hrubého čreva.

Nedostatok vápnika v tele môže byť nebezpečný najmä pre deti. Môže sa prejaviť nesprávnym vývojom kostí a spomaleným rastom. Staršie osoby, predovšetkým ženy môžu pri nedostatku vápnika trpieť osteoporózou (rednutie kostí). Následkom toho človek veľmi ľahko prichádza k zlomeninám, najmä končatín, ktoré sa potom veľmi ťažko a zdĺhavo hoja. Vekom ale aj nastávajúcim matkám sa odporúča zvýšiť denné dávky vápnika a prijímať väčšie množstvo potravín s jeho vysokým obsahom.
Mliečne potraviny patria medzi najväčšie zásobárne vápnika – napríklad: mlieko, tvaroh, smotana, jogurty alebo syry. Okrem iného nájdeme veľa vápnika aj v týchto prírodných zdrojoch: vaječný žĺtok, hrášok, fazuľa, sójové bôby, oriešky, mak, sardinky, mandle, špenát, ovsené vločky, tmavý chlieb, aj minerálne vody.

Predávkovanie vápnikom je veľmi vzácne, no v tomto prípade sa môžu objaviť tráviace ťažkosti – zápcha, nechutenstvo, zvracanie, tiež bolesti hlavy, smäd, zníženú nervovú dráždivosť až srdcovú arytmia. Vysoká hladina vápnika môže byť spôsobená nesprávnou činnosťou ľadvín.
Vápnik je veľmi dôležitý pre ľudský organizmus, no je nevyhnutné uvedomiť si, že k jeho správnemu fungovaniu potrebujeme mnoho ďalších látok, a preto by sme sa mali snažiť prijímať vyváženú stravu.

Autor: Eliška Kotrbová
Foto: https://pixabay.com/sk/malina-blackberry-maliny-%C4%8Dernice-583076/

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *