Ne/chutné dobroty
Desí vás predstava raňajok pozostávajúcich z čierneho vajíčka, či z vajíčka, ktoré obsahuje ešte nevyliahnutú kačicu? Na prvé počutie, teda čítanie, sa iste obráti žalúdok nejednému z vás. V niektorých častiach Zeme sú to ale bežné pokrmy a ľudia z nich nemajú žiaden strach. Viete, ktoré sú rozhodne najnechutnejšie jedlá na svete? Ak nie, tak čítajte tento článok. Večeru si ale posuňte radšej o pár hodín neskôr, pretože vás možno prejde chuť.
Táto delikatesa má rôzne pomenovania: tisícročné, storočné, miléniové, či Pei dan vajcia. Každý kút Zeme to nazýva ináč. Pei dan sa pripravuje tak, že sa vajíčka naložia do zmesi popolu, čaju a haseného vápna a nechajú sa odpočívať 3 až 4 mesiace. Počas tejto doby zmenia konzistenciu, tvar, chuť a hlavne farbu: zo snehového bielka je razom čierne čosi, čo rozhodne nevyzerá vábne. Okrem čiernej farby máva bielko zlaté, až jantárové sfarbenie a niekedy je aj úplne priesvitné. Žĺtko je sfarbené od svetlo zelenej, po sivú či svetlo žltastú farbu a jeho konzistencia je tekutá, až gélovitá. Chuť vajíčka vraj pripomína modrý syr, s jemným základom amoniaku a čpavku. Táto kombinácia vám naozaj môže vohnať slzy do očí.
Pre nás Európanov to rozhodne nie je to, čo by sme si dávali každodenne na raňajky, no ľudia žijúci vo východných krajinách si Pei dan pochvaľujú. Vajcia Pei dan sa zväčša konzumujú olúpané, nevarené a často s pikantnou a voňavou pochúťkou – nakladaným zázvorom. Ak by sa vám nepáčila predstava surového čierneho vajíčka, skúsiť môžete jeho varenú verziu s ryžovou kašou a rôznymi prílohami, napríklad s nasoleným mäsom, špenátom, morskými plodmi, cesnakom, či iným druhom nakladaných vajec, ale tentoraz v soli.
Tento pokrm si môžete dopriať v špeciálnych reštauráciách a skôr v iných zemepisných šírkach. Balut je perlou najmä v kuchyni Juhoázičanov a nedajú na neho dopustiť. Ide o klasické vajce, ale vnútri vás nečaká chutné a výživné žĺtko, ale nevyliahnuté embryo kačice alebo kuriatka. Chutí vraj výrazne mäsovito a vybrať si môžete aj vek kuriatka. Buď si vyberiete dvojtýždňové aj s ochrannými obalmi alebo staršie o jeden týždeň so zobákom a malými kostičkami. Výber je len a len na vás. Svoje telo môžete tak obohatiť o vysoké dávky vápnika a bielkovín, no ako každé embryo, aj toto produkuje odpadové látky a skôr, ako gurmánsky zážitok, si domov prinesiete ako pozornosť podniku salmonelu alebo rôzne črevné problémy. Pouliční predajcovia tomuto pokrmu tiež na serióznosti nepridávajú.
Ak ste sa práve vrátili z Ázie a usúdili ste, že balut nie je nič pre vás, a chce to predsa len viac adrenalínu, kufor ani nevybaľujte a utekajte naspäť na letisko – smer Island. Ak vás balut neprekvapil, tak Hákarl – fermentovaný žralok to určite urobí a za rekordne krátky čas. Dôležitou ingredienciou je samozrejme žralok a nie hocijaký, ale žralok malohlavý (Somniosus microcephalus). Tento druh žije najsevernejšie a práve jeho geografická poloha je pre chuť Hákarla veľmi dôležitá. Aby žralok mohol účinne vyrovnávať nízku teplotu ľadovej islandskej vody, jeho mäso obsahuje veľa dusičnanov a močoviny.
Ak je oddelená hlava od tela, následne sa mäso neporciuje na 30 centimetrov hrubé a rovnako veľké kusy, ktoré sa uložia do hlbokej jamy a prikryjú kameňmi. Nasledujúci polrok až rok žralok odpočíva a hnilobné procesy robia prácu za kuchárov. Výsledkom sú vysušené kusy mäsa s tvrdou kôrkou a štipľavým zápachom. Dobrú chuť!
Ne/chutné menu
- Polievka z vtáčích hniezd
- Netopieria polievka
- Víno s malými myškami na dne
- Polievka z krvi káčera
- Hamburger s vyprážaným kravským mozgom
- Syr, v ktorom si veselo naďalej žijú červy
- Polievka z veľkej húsenice
- Kobrie srdce
- Psie soté
- Escamoles – vajcia obrovských mravcov
- Vyprážaná tarantula
- Ľudská placenta
- Kumis – fermentované kobylie mlieko s dávkou alkoholu
- Býčie žľazy
- Ovčia hlava
- Pečené potkany
- Oko tuniaka
Tak, ktoré číslo si objednáte ?
Ilustračné foto: visualhunt.com