ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Olivový olej sa postará o vašu krásu

Internet je už presýtený blahodarnými účinkami olivového oleja a isto ste o tom niečo už počuli. Vždy však treba rozlišovať kvalitný olivový olej od toho nekvalitného. Rozdiel medzi nimi pramení vo výrobe a spracovaní olivových olejov. Možno viete, že tento proces sa nazýva lisovanie, no nie je to len o stláčaní zŕn. Olivy sa najprv pozbierajú, očistia, rozomelú na kašu a až tak sa lisujú. My sme si posvietili na olivový olej a všetky spôsoby jeho využitia.36173065645_2118846603_c

V každej slovenskej kuchyni má určite olivový olej významné postavenie. Mnohí ľudia ho používajú pri varení každodenne a nahrádzajú ním slnečnicový olej. Olivový olej je výborný na dochutenie zeleninových šalátov, mozarelly s paradajkami. Olivový olej môžete použiť na zdravé, ale aj trochu kalorickejšie jedlá. Môžete ním napríklad pokvapkať hranolky pečené v rúre alebo ho jednoducho využiť všade, kde používate slnečnicový olej.

Olivové oleje majú aj mnoho príchutí, ktoré nájdete aj na slovenských obchodných pultoch. Najkvalitnejšie sú však v Taliansku. V rôznych krajinách sveta máme olivové oleje s príchuťou pomaranča, citróna, čilli, mäty, cesnaku, škorice, paradajky, bazalky alebo dokonca manga.

Olivový olej namieolive-oil-in-glass-bowlsto telového mlieka

Ak nemáte radi chuť olivového oleja, môžete ho skúsiť využiť iným spôsobom. Napríklad na vašu pokožku. Prišla jeseň a začíname sa schovávať do pulóvrov, rolákov a svetrov. V zime natiahneme bundy a kabáty a naša pokožka bude suchá a popraskaná. Predovšetkým päty a lakte. Na tieto miesta, ktoré nie sú také jemné a hebké ako by mali byť naneste malé množstvo olivového oleja a vmasírujte. Ak chcete olivovým olejom ošetriť celú vašu pokožku skombinujte ho s vodou a následne sa poriadne umyte sprchovým gélom, aby vaša pokožka nebola naopak príliš mastná.

Olivový olej ako pomáda na pery

Popraskané pery alebo šupinky okolo nich jednoducho napravíte s kvapkou olivového oleja. Pomasírujte večer svoje pery a nechajte olej na noc pôsobiť.

Aj vaše vlasy potrebujú pomocfood-vinegar-eat-fruit-healthy-vitamins-spicy (1)

Vlasy sú vplyvom tepla, svetla, vlhka aj zimy, vystavené poškodeniu. Sú suché, lámu sa, vypadávajú a elektrizujú. Olivový olej im môže pomôcť, stačí ak vmasírujete požadované množstvo olivového oleja do vlasov. Množstvo oleja závisí od typu vašich vlasov, ich hustoty a miery poškodenia. Naolejované vlasy zabaľte do alobalu alebo igelitového vrecka a 20 minút nechajte pôsobiť. Následne vlasy poriadne umyte šampónom. Tento zábal odporúčam(e)  opakovať raz za mesiac.

Ešte zopár vlasových zábalov s olivovým olejom – Preštylizovať (možno niečo ako Tipy na zábaly z olivového oleja)

  • Dve polievkové lyžice soli zmiešajte s polievkovou lyžicou oleja, použite ako píling na pokožku hlavy a vlasy dôkladne umyte šampónom.
  • Na ďalšiu masku budete potrebovať kávu, vajíčka a olivový olej. Tak teda zmiešajte dve čajové lyžičky kávy, jedno vajíčko a dve čajové lyžičky olivového oleja. Následne masku naneste na vlasy na asi 30 minút, obaľte alobalom a po uplynutí 30 minút zmyte šampónom.
  • Maska na vlasy z olivového oleja, vajíčka a medu. Ako prvé si rozbite dve vajíčka a žĺtky rozmixujte, pridajte dve polievkové lyžice medu a jednu polievkovú lyžicu olivového oleja. Ingrediencie spolu zmiešajte a naneste na vlasy. Rovnako ako v predošlých receptoch zabaľte vlasy do alobalu na 15 až 30 minút. Následne zmyte zábal a vlasy umyte šampónom.

U nás olivový olej obstál na jednotku a dúfame, že pomôže aj vám.

Ilustračné foto: visualhunt.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *