Postup na zaručene skvelé steaky
Zrejme ste už aj vy skúšali pripraviť šťavnatý hovädzí steak, no nevyšlo to podľa vašich predstáv. Viete, kde ste urobili chybu? Príčin môže byť viac. Ak si však osvojíte určité pravidlá, časom môžu byť vaše steaky ako v reštaurácii.
Nie je mäso ako mäso
Základom skvelého steaku je ozaj kvalitné hovädzie mäso. Určite sa oplatí vedieť jeho pôvod. Výborné steaky sú z argentínskeho, írskeho, či novozélandského dobytka, no pochutíte si aj na dostupnejšom mäse. Okrem toho je dôležité aj to, z ktorej časti zvieraťa mäso pochádza. Nie všetky sú totiž vhodné na prípravu steakov. Je to v podstate tak, že čím je mäso ďalej od nôh a bolo menej namáhané, tým je mäkšie. Najjemnejšia je hovädzia sviečkovica na chrbte. Najviac namáhané časti sú krk, plecia a nohy. Tieto časti sú tvrdé a šľachovité, nevhodné na steaky.
Väčšina mäsa, najmä z lokálneho chovu, nie je vhodná na steaky, pretože mäso nie je odležané a vyzreté. Ešte je plné krvi. Väčšinou je balené v priehľadnej fólii na plastovej tácke a má sa čo najskôr dostať k spotrebiteľovi. Takéto mäso je na iné recepty. Na steaky je ideálne dobre odležané mäso, ktoré zrie v chlade aj niekoľko týždňov. Takéto mäso nie je také vodnaté, je jemnejšie a chuťovo omnoho lahodnejšie.
Gril či panvica?
Hovädzí steak pripravíte na grile, ale aj na obyčajnej panvici. Lepšia ako klasická hladká je grilovacia panvica s mriežkami. Mäso sa na ňu neprilepí a tuk stečie do medzierok. Dôležitý je však aj materiál. Nie každý je totiž vhodný na prípravu steakov. Dobrý je taktiež plynový alebo elektrický kontaktný gril. Môžete si vybrať, či chcete nejaký do interiéru alebo exteriéru.
Postup na skvelý steak
Príprava chutného hovädzieho steaku má svoj presný postup. Ak chcete, aby vám vyšiel na prvý pokus, držte sa týchto pokynov.
Mäso vcelku umyjeme pod vlažnou vodou. Dôkladne ho vysušíme hrubšími papierovými utierkami, inak bude na panvici prskať a nepekne sa skrúti. Ostrým nožom narežeme mäso asi na 2,5 – 3 cm hrubé kúsky. Steaky by mali byť menšie a hrubšie, aby sa mäso nevysušilo alebo nepripálilo. Pokiaľ ste mäso práve vybrali z chladničky, nechajte ho pri izbovej teplote aspoň 30 minút. Potom rozohrejte panvicu alebo gril na maximum. Počkajte, kým bude rozohriatá celá plocha. Inak sa vám mäso nezatiahne a vysuší sa. Surové steaky nesoľte ani nekoreňte. Maximálne ich potrite trochou olivového oleja. Pripravené mäso položte na gril alebo panvicu a nehýbte ním. Na kuchynských stopkách si nastavte čas podľa toho, ako veľmi chcete mať steaky prepečené. Najideálnejšie 2,5 až 3 minúty. Potom mäso opatrne otočte na druhú stranu a pečte rovnakú dobu. Následne mäso preložte na plech. Pridajte naňho tenké kúsky masla a vložte do rúry rozohriatej na 220 °C asi na 8 minút. Keď mäso vytiahnete, vtedy ho posoľte a okoreňte. So samotným jedením však ešte počkajte. Mäso nechajte aspoň 5 minút odpočívať, bude šťavnatejšie. Na záver pridajte zemiaky, zeleninu alebo inú prílohu, chutnú omáčku a servírujte spolu s ostrým príborom.
Isto viete, že existuje viacero stupňov prepečenia steaku. Hovädzie mäso nie je také náchylné na baktérie ako kuracie či bravčové mäso. Vďaka tomu si môžete dopriať steak podľa vašej chuti, viac či menej prepečený. No pozor, niekedy stačí len minúta a zo šťavnatého steaku budete mať tvrdé a vyschnuté mäso.
Foto: pixabay.com