Prvý medzinárodný Street Food Festival v Košiciach

Od štvrtku do soboty (15.9.-17.9.) sa v Košiciach na parkovisku pred Kinom Úsmev uskutoční prvý ročník medzinárodného festivalu pouličnej kuchyne, na ktorom sa zúčastní celkom 16 food truckov (pojazdných dodávok s kuchyňou), s tým najlepším zo svetovej street foodovej kuchyne.

V Kine Úsmev sa stretli fanúšikovia tohto typu kuchyne a festivalov, ktorých atmosféra im učarovala a rozhodli sa Košičanom priniesť tento jedinečný zážitok. Od štvrtku (15.9.) do soboty (17.9), vždy od 12:00 do 23:00, na parkovisku a v parku pred Kinom Úsmev budete môcť ochutnať jedlá, ktoré bežne v košických reštauráciách nenájdete. Festival organizuje Kino Úsmev s organizáciou Street Food Polska, ktorá združuje v Poľsku až 300 rôznych food truckov a pravidelne organizuje festivaly po celej krajine, ale aj v zahraničí. Do Košíc zavíta 12 takýchto food truckov a ponuka bude naozaj rozmanitá – od tradičných burgrov a hot-dogov na festivale nájdete aj domácu zmrzlinu, wafle, steaky, japonské pirôžky, suši, polievky, vietnamské bagety či belgické hranolky. Na festivale sa predstavia aj štyria domáci predajcovia: Robin Street Food, Bistro Tabačka, ROSTO a celkom nový Smile Street Food. Okrem jedla nebude núdza ani o kvalitný pitný režim o ktorý sa postará bar v Kine Úsmev a partneri, nebudú chýbať ani miešané drinky. Súčasne s Košice Street Food Festival bude bežať aj festival Košice Pivo Fest pri Miklušovej väznici, takže k širokej pivnej ponuke to budú mať návštevníci od Kina Úsmev naozaj blízko.

unnamed

Súčasťou festivalu je aj sprievodný filmový program v Kine Úsmev, ktorý sa, ako inak, venuje filmom o jedle. Nenechajte si ujsť vo štvrtok (15.9.) dokument o najlegendárnejšom japonskom sushi guru – Jiro Dreams of Sushi. V piatok (16.9.) to budú hneď dva vynikajúce filmy – indický Cudzí obed, ktorý nám dovoľuje nazrieť do komplikovanej logistiky roznášania domácich obedov pracujúcim mužom vo firmách a čo sa stane ak sa obed dostane k tomu nesprávnemu manželovi. Hraný americký film Chef nám rozpráva príbeh skvelého šéfkuchára, ktorý sa zhodou okolností z luxusnej reštaurácie ocitne ako kuchár v pojazdnom food trucku. V sobotu (17.9.) je na programe okrem reprízy filmu Chef aj fascinujúci dokument Spinning plates (Rotujúce taniere), ktorý prináša príbeh troch rôznych a jedinečných reštaurácií.

Street Food, alebo takzvaná pouličná kuchyňa, má dávnu tradíciu a stopy po nej môžeme nájsť už v starovekom Grécku, Číne, Egypte či Peru. Pouliční predajcovia ponúkajúci rýchle, chutné a kvalitné lokálne pokrmy určené na priamu konzumáciu boli odjakživa populárni u širokej verejnosti a boli neoddeliteľnou súčasťou veľkých trhovísk.

unnamed1

V posledných rokoch sa tento druh kuchyne spopularizoval a vytvoril tak samostatnú kategóriu, kde sa spája veľmi prepracovaná estetika stánkov, food truckov s kvalitnými receptami, pripravované s precíznosťou a s tými najkvalitnejšími surovinami. Veľmi bežný je aj fenomén ľudí, ktorý opúšťajú korporátny život, otvoria si food truck a venujú sa príprave jedného druhu jedla, ktorý dovedú do dokonalosti. Len nedávno obletela svet správa, že v Singapure získal vôbec prvý food truck michelinovú hviezdu, najvyššie hodnotenie kvality reštaurácií.  To len potvrdzuje kvalitu a úroveň, ktorá sa dá dosiahnuť aj v malom stánku s jedlom.

unnamed4Zoznam predajcov – Košice Street Food Festival:

 • Przystanek Ogień i Dym (wok, sushi, kórejské bagety)
 • Jadło na kółkach (maxi hot-dogy)
 • The Waffles (domáca zmrzlina a vafle)
 • B.B. Kings (steaky, jedlo na grile)
 • Wypas Po Pas (belgické hranolky, hot-dogy)
 • Burger Station (burgre, hranolky)
 • Funky Donkey Cafe
 • Na-żarty (domáce sendviče)
 • The Bandits (burgre)
 • Nice to Eat You (domáce sendviče)
 • AkitaRamen (japonské polievky)
 • LosPlackosTruck (mexická kuchyňa)
 • ROSTO (steakové sendviče)
 • BISTRO Tabačka (vietnamské bagetky)
 • Smile Street Food (hranolky, sendviče, polievky)
 • Robin Street Food (hot-dogy)

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *