ČlánkyTopZdravie

Sedem dôvodov, prečo máme nedostatok energie a rady, ako ich odstrániť

Cítite sa stále unavení, vyčerpaní? Aj zlé stravovacie návyky či stres z neustáleho premýšľania by mohli byť príčinou nízkej hladiny vašej energie. Máme pre vás jednoduché a účinne rady, ktoré vám pomôžu získať ju späť, aby ste sa opäť cítili skvelo.

basil-1381819_960_720

Pitie zeleninovej šťavy

Pitie čerstvej zeleninovej šťavy je šok pre vaše telo v dobrom slova zmysle! Vlákniny, ktoré sa nachádzajú v zelenine a ich nutričné hodnoty majú pre naše telo veľký význam. Dodajú mu energiu a vy už sa viac nebude cítiť unavení.

Ak máte pocit, že na vás lezie choroba. Siahnite po zeleninovej šťave a choroba by mala ustúpiť. Nekupujte si viac šťavy z obchodu, pretože obsahujú veľa cukru, konzervačných látok a potom sa vy sa po ich vypití cítite horšie a ešte viac unavení ako predtým. Vytvorte si svoju vlastnú zeleninovú šťavu alebo skúste tieto overené kombinácie:

Paradajkovo-bazalková šťava: 2 paradajky + ½ uhorky + 1 šálka čerstvej bazalky + štipka morskej soli

Uhorkovo-mrkvová šťava: 1 uhorka + 8 mrkiev + ½ citróna + 1 zelené jablko

Lepšia kvalita spánku

Trávite aj vy celé noci prehadzovaním a prebúdzaním a na druhý deň sa cítite vyčerpaní a bez energie? Máme pre vás riešenia pre kvalitnejší spánok.

Adenozín je vedľajší produkt z bunkovej aktivity, ktorý je produkovaný v ľudskom tele. Hromadí sa v priebehu dňa, ale počas spánku ho naše telo akoby vymaže z našich systémov Ak však nespíte adenozín funguje rovnako ako cez deň. Spánok je prerušovaný a ráno sa cítite horšie ako keď ste išli spať.

Ak máte problém so spaním vyskúšajte tieto overené triky:

  1. Zvoľte si plán tým, že pôjdete do postele v rovnaký čas každý deň aj vrátane víkendov. Tým pomôžete regulovať telesné hodiny.
  2. Minimálne 3 hodiny pred spaním sa vyhnite kofeínu a energetickým nápojom.

Adaptogénne byliny

Keď sa cítite vyčerpaní, unavení alebo v strese, adaptogénne byliny vám môžu pomôcť. Tieto liečivé rastliny pomáhajú pri rovnováhe a obnovujú prirodzenú schopnosť tela zvládať stres tým, že regulujú obličkový systém, ktorý je zodpovedný za riadenie hormónov reagujú na stres. Adaptogény pomáhajú celému vášmu telu. Dokážu sa vyrovnať so stresom, úzkosťou a samozrejme s únavou. K adaptogénným bylinám patrí napríklad bazalka, koreň sladkého drievka, čučoriedka obyčajná, alebo ženšen. Začlenenie adaptogénnych byliny do svojho každodenného života vám pomôže cítiť sa pokojnejšie a budete menej vyčerpaní

baguette-1875404_960_720-1

Zníženie spotreby ťažkých sacharidov

Síce poskytujú nášmu telu energiu, ale na druhej strane sa mnohokrát cítime po nich unavení. Čo je teda hlavným vinníkom? Jednoduché sacharidy nájdeme v sladených nápojov, sušienkach, bielom chlebe či cestovinách. Zaisťujú nám rýchlu dávku energie, ale potom nasleduje rýchly pád. Vaše cukry v krvi začnú rýchlo klesať a vy sa zase cítite bez energie.

Riešenie? Držte sa celozrnných, málo glykemických sacharidov, ktorá telo dlhšie trávi. Orechy, strukoviny, sladké zemiaky, ovos a hnedá ryža obsahujú sacharidy s nízkym glykemickým obsahom a tak telu budú poskytovať stabilnú dávku energie.

Pitie vody

Vedeli ste, že jedným z prvých príznakov dehydratácie je práve pocit unavení a vyčerpanosti? Nedostatok pitnej vody by mohlo byť dôvodom poklesu vašej energetickej hladiny. Naše telo je tvorené prevažne vodou, takže aj malé poklesy hladín vody má veľký vplyv na náš metabolizmus. Zostaňte hydratovaní tým, že budete po celý deň piť dostatok pitnej vody. Vypite najmenej 9 šálok tekutín denne.

breakfast-in-bed-1158270_960_720-1
Zdroj: imgur

Bylinné čaje

Popíjanie bylinného čaju môže poskytnúť dlhodobé posilnenie energetickej hladiny bez rizika desivých stimulantov, ako je silná káva či „energeťák“. Dve skvelé možnosti sú zelený čaj a rooibos čaj. Zelený čaj má mnoho výhod pre naše telo, zastavuje starnutie a bojuje s voľnými radikálmi.

Rooibos je čaj, ktorý bojuje proti únave. Je vyrobený v Juhoafrickej republike z červených kríkov rastlín. Je osviežujúci, má červenú farbu a je plný antioxidantov vrátane aspalathinu pomáha znižovať stres a udržať vysokú hladinu energie

Denné cvičenie

Si vyčerpaní po ťažkom tréningu? Vezmite si útechu v tom, že začlenenie pravidelné cvičenie do vašich každodenných činností bude v skutočnosti znamenať zvýšenie energetickej hladiny. Pálenie kalórií a zapájanie sa do fyzickej aktivity vysiela kyslík a živiny do buniek vášho tela a pomáha vášmu srdcu i pľúcam. Tie potom budú pracovať efektívnejšie. Tým sa zvýšite hladinu energie. Pamätajte, že nemusíte bežať maratón, stačí aj každodenná prechádzka.

Foto: pixabay.com, imgur.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *