Bylinky a koreninyČlánkyMagazín

Škorica – čo o nej vieme?

Škorica je známa sladkou korenistou chuťou a výraznou charakteristickou arómou. Pochádza z vnútornej kôry škoricovníka, stromu príbuznému vavrínu. Používala sa už pred viac ako 4 000 rokmi, kedy sa dovážala do Egypta. V tých časoch bola vysoko cenená, dokonca považovaná za vhodný dar pre panovníkov. K najväčším producentom škorice v súčasnosti patria Indonézia, Čína, Vietnam a Srí Lanka. Vyrába sa extrahovaním vnútornej kôry škoricovníka, ktorá sa oddeľuje od kmeňa. Po zaschnutí sa vytvoria prúžky, ktoré sa stáčajú do známych roliek. Rolky škorice sa môžu rozdrviť na škoricový prášok.

Poznáme viac druhov škorice. Najznámejšia je škorica cejlónska – označovaná ako pravá škorica, má svetlejšiu farbu a jemnejšiu chuť.

Škorica čínska – označovaná ako nepravá škorica s tmavšou farbou a silnejšou chuťou. Práve čínska škorica je u nás najviac používaná.

Skryté bohatstvo škorice

Škorica obsahuje organickú zlúčeninu cinnamaldehyd, vďaka ktorej má svoju výraznú chuť a arómu. Pravdepodobne tejto zlúčenine vďačíme za silné účinky škorice na zdravie a metabolizmus. Vysoký obsah antioxidantov zabezpečuje detoxikáciu organizmu. Škorica je veľký pomocník aj v boji s cholesterolom a cukrovkou, kedy napomáha k znižovaniu hladiny cukrov a cholesterolu. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom aj vy by ste mali svoju kuchyňu zásobiť škoricou. Tá prispieva k rozširovaniu krvných ciev a tým k znižovaniu krvného tlaku. To však nie je všetko. Aróma škorice je s obľubou využívaná aj v aromaterapii, keďže stimuluje pozitívnu náladu. Esenciálny olej zo škorice sa od dávna využíva pri zmiernení bolesti zubov, či zápachu z úst.

Škorica je u nás využívaná najmä pri varení. Ak ste labužníkom a radi skúšate netradičné chute z indickej, španielskej či latinskoamerickej kuchyne, tak určite poznáte silu tohto korenia. Na Slovensku sa pridáva zväčša do sladkých pokrmov. Aby ste okúsili jej blahodárne zdravotné účinky, stačí si zaliať 1 lyžička škorice teplou vodou a popíjať pravidelne. Môžete pridať aj lyžičku medu.

Rada na záver

Ako sa hovorí, všetkého s mierou. To platí aj so škoricou. Denná dávka by nemala prekročiť 2 – 4 gramy. Neodporúča sa tehotným ženám použiť inak, ako príležitostne okoreniť jedlo. Škorica čínska obsahuje aj pomerne nebezpečnú látku, kumarín. Pri jeho nadmernej konzumácii môže dôjsť k poškodeniu pečene. Dnes už v predajniach zdravej výživy nájdete aj škoricové extrakty bez kumarínu. Éterický olej sa nepoužíva priamo na pokožku, pretože ju môže podráždiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *