ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Valentínske raňajky pre vašu polovičku

Hovorí sa, že muži prejavujú lásku rôznymi spôsobmi, napríklad, že vám zavolajú, pôjdu do obchodu, keď sa vám nechce, pohrajú sa s deťmi a podobne. Na sviatok sv. Valenína si však muži už iba s telefonátom nevystačia, chce to kyticu kvetov alebo dobrú večeru. Alebo raňajky?

Pôvod4395567504_fa0b45431f_z

Niektoré legendy tvrdia, že už starovekí Gréci, Taliani a Rimania 15. februára oslavovali sviatok pohanských bohov, ktorý sa spájal s očistou po bojoch a obradným smilstvom. Tento sviatok bol ale neskôr zakázaný cisárom Augustom. Jeho obdoba – deň sv. Valentína – sa začal sláviť 14. februára ako sviatok zamilovaných v stredoveku v Anglicku a Francúzsku.

O svätcovi Valentínovi koluje množstvo legiend. Jedna z nich je, že miloval ruže a obdarúval nimi milencov. Čo je na týchto legendách pravdivé zatiaľ nevieme, ale jedno je isté – sv. Valentín bol kňaz, ktorý aj napriek zákazu sobášiť oddával snúbencov. Bohu a láske obetoval svoj život a my si v tento deň pripomíname aj jeho neobyčajné skutky.

Trošku si privstaňte8239437896_30d70e3ef3_c

Každý pár má na Valentína iné plány. Niektorí ho vôbec neoslavujú, iní idú na nejakú párty a čerstvo zamilované dvojice na večeru, film či do divadla. Ak vám vaša partnerka povie, že nemusíte oslavovať Valentína, klame. Ak ju ničím neprekvapíte, takmer isto bude smutná. Ženy nehovoria, čo si myslia. Ony už čakajú, že to budete vedieť. Či už ste žena alebo muž a nemáte pre svoju polovičku ešte nič prichystané, máme pre vás zopár dobrých typov.

Ak váš partner/partnerka ešte sladko spí a o pol hodinku bude vstávať do práce, prekvapte ho/ju raňajkami do postele.

Asi najjednoduchší recept sú párkové srdiečka. Uvarenú párku rozkrojte napoly, ale tak, aby jeden koniec ostal nerozkrojený. Uložte ju do tvaru srdiečka, koniec spojte špáradlom a položte na panvicu. Do otvoru srdiečka rozbite vajíčko a spravte klasické volské oko. Osoľte a môžete podávať.

Rovnako ako párkové srdiečka sa dajú spraviť aj toastové srdiečka. Opečenú hrianku s vykrojeným srdiečkom v strede dajte na panvicu a rozbite do jej stredu jedno vajíčko. Volské oko v srdiečkovom chlebíku vyzerá úžasne. Ako oblohu môžete pridať zeleninu vykrojenú do tvaru srdiečok.

Toastové chlebíky pripravíte tiež veľmi jednoducho. Dajte do hriankovača dve hrianky, keď vyskočia, natrite ich džemom alebo nutellou a spojte. Do vrchnej hrianky vykrojte srdiečko a hotovo J

Niečo sladké3400418565_ab5513dc71

Ak si trúfnete na čosi trochu zložitejšie, ale veľmi chutné, ideálne sú lievance. Vymiešajte  klasické lievancové cesto, trik je v tom, že na panvicu si priložte srdiečkovú formu. Hotové lievance polejte javorovým sirupom, melasou alebo čokoládou.

Srdiečkové vafle pripravíte vykrojením srdiečka pomocou formy do už dopredu kúpených a pripravených vaflí, alebo urobíte domáce vafle, na ktoré však budete potrebovať vaflovač, ideálne s násadkami v tvare srdiečka. Vafle chutia výborne s lekvárom, čokoládou alebo javorovým sirupom.

Posledným receptom je jahodové ražniči, ktoré vytvoríte striedavým napichávaním Marshmallows a jahôd na špajdľu. Obe suroviny vytvarujte do srdiečka a polejte čokoládou.

K takémuto typu raňajok sa hodí podávať čaj a čerstvo odšťavený ovocný džús. Kávu či cappuccino môžete pomocou škorice, kakao a granka ozdobiť srdiečkami alebo vyznaním lásky. Určite tým vašu polovičku potešíte.

 

Ilustračné foto: visualhunt.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *