ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Zabíjačková špecialita: Jaternica

Koniec jesene a začiatok zimy je tým pravým obdobím na zabíjačky. Utužujú rodinu, robia príjemnú atmosféru a predovšetkým sú tu na to, aby sme svoje komory a špajze zaplnili nákladom mäsa, jaterníc, oškvarkov, slaniny a voňavých klobás. Vďaka nim si môžeme kedykoľvek v priebehu zimy doplniť naše tukové zásoby – pred mrazom nás predsa niečo musí hriať 🙂

Hlt zabíjačkovej histórie

Zabíjačky boli obľúbené najmä v minulosti, kedy sa konali predovšetkým pri dedinských svadbách ,či iných významných podujatiach. V tom čase bol ten, kto vlastnil prasce, veľmi vážený a bohatý. Postupne sa však rozšíril trend chovania prasiat aj medzi chudobných ľudí, ktorí mali na dvore okrem nich aj hydinu ,či králiky. Bola to lacnejšia a rýchlejšia forma obživy v prípade zabíjačky spojená so zábavou a hudbou. Chudobná mládež, prezlečená za žobrákov, chodila na zabíjačky zabaviť prítomných, aby dostala výslužku v podobe klobásky a slaniny.

pig-1639583_1280Suroviny do jaternice

Jaternica, alebo vo východniarskom nárečí „hurka“, je výrobok z mletého bravčového mäsa zmiešaného s viacerými ingredienciami. Okrem domácej výroby sa pripravuje aj priemyselne, ale povedzme si úprimne, produkty z obchodu chutia celkom inak, ako poctivé domáce výrobky. Navyše, pri takomto type produktu si nikdy nemôžete byť istí tým, čo je v ňom pridané a zomleté.

Do jaterníc sa pridáva kvalitné a hodnotné mäso. Hlavnou prísadou je pečienka, no ako vyplýva už z názvu produktu, okrem nej sa pridávajú aj varené kože, lalok, časti hlavy, či poctivo umyté a uvarené vnútornosti – srdce, pľúca a slezina. Okrem mäsa je dôležitý aj správny výber korenín a veľa cibuľky a cesnaku. Pridávajú sa: mleté čierne korenie, majoránka, mleté nové korenie a dokonca aj mletý zázvor. Zabudnúť nesmieme ani na jednu z najdôležitejších surovín – ryžu alebo jačmenné krúpy. Výber závisí od kraja, zvyklostí a chuťových preferencií.

sausage-761714_1280Postup prípravy

Vnútornosti uvaríme zvlášť. Po zmäknutí všetko z kotlíka vyberieme a zomelieme na mlynčeku. Cesnak roztlačíme a pridáme k pomletej zmesi so všetkými ďalšími koreninami. Zmes priebežne ochutnávame a v prípade potreby pridávame soľ. Uvarenú ryžu/krúpy prisypeme k zmesi a najlepšie ručne premiešame. Ak chcete, môžete k zmesi pridať ešte rozpustené bravčové sadlo alebo vývar, v ktorom sa varili vnútornosti, aby mala zmes lepkavú konzistenciu.

Ak sa na dedine pripravujú jaternice, gazda má na to obyčajne špeciálne zariadenie, tzv. plničku. Do hornej časti sa dáva jaternicová zmes a na druhú, dlhú tyč, sa navlieka bravčové črievko. To by malo byť pri navliekaní čerstvé, čisté, mokré a šmykľavé. Pohybom páky sa zmes presúva z hornej časti do rúrky a odtiaľ do črievka. Po dosiahnutí požadovanej veľkosti jaternice sa črievko zaviaže a plní ďalej. Hotové jaternice dáme do vriacej vody a varíme na miernom ohni niekoľko minút. Podávame s kyslou kapustou, zaváranými uhorkami alebo so studeným pivom.

Ak ste milovníkmi zabíjačkových špecialít a nevystrašil vás zoznam vecí, ktoré sa do jaternice pridávajú, pokojne si na nej pochutnajte. Určite vám aj vašim priateľom spríjemní svojou lahodnou chuťou sychravý jesenný či zimný večer.

 

Ilustračné foto: pixabay.com, unsplash.com

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *