Zelenina ako ju nepoznáme
Cibuľa, cesnak, pór, biela či červená kapusta a mnoho iných – všetko sú druhy zeleniny, ktoré na Slovensku poznáme a majú tu dlhú tradíciu. Časom k nim však pribudli ďalšie druhy, napr. brokolica, baklažán, cukina, fenikel, špargľa, artičoka, čakanka a rôzne druhy šalátov, ktoré postupne spoznávame a prichádzame im na chuť. Predstavíme si niektoré neznáme druhy bližšie.
Brokolica
Rodná sestra karfiolu, ktorá z netradičných druhov zeleniny patrí k najznámejším. Poznáme niekoľko odrôd, z ktorých sa u nás bežne pestuje brokolica karfiolová so zelenou ružicou, pestujeme však aj biele a fialové odrody. Medzi najkrajšie sa radí odroda „Romanesco“ s ružicou hráškovozelenej farby, ktorá ma ružičky kužeľovito usporiadané. Okrem karfiolovej brokolice existuje aj brokolica výhonková (špargľová), ktorá vytvára množstvo drobných paličiek s ružičkami. Okrem iného brokolica aktivizuje látkovú výmenu, zlepšuje prácu srdca, svalov a nervov. Znižuje riziko vzniku rakoviny. Má vysoký obsah antioxidačného betakaroténu a vitamínov C a E. Je bohatým zdrojom kyseliny listovej a železa.
Rada: Jedzte raz týždenne 20dkg povarenej brokolice s cesnakom.
1-3dávky brokolice po 170g týždenne môžu výrazne znížiť riziko rakoviny. Brokolica znižuje vstrebávanie jódu, preto ľudia, ktorí jedia brokolicu viac ako 2-3krát týždenne, by mali konzumovať potraviny s vyšším obsahom jódu.
Topinambur
Zimná zelenina podobná zemiakom (na obrázku), pôvodom zo Severnej Ameriky. Pestovali ju Indiáni ešte pred príchodom Európanov na americký kontinent. Názov topinambur vznikol podľa indiánskeho kmeňa Tupinamba. Do Európy sa topinambury, nazývané aj židovské zemiaky, dostali v 17.storočí. Dnes sa pestujú v niekoľkých odrodách sfarbených od béžovej po hnedočervenú. Pri varení pridávame do vody trocha octu alebo citrónovej šťavy, aby topinambury nestmavli. Od iných druhov zeleniny sa odlišujú unikátnym sacharidovým systémom na podstate fruktózy a jej polymérov – fruktooligosacharidov a inulínu. Topinambur obsahuje tiež železo, kremík, horčík, zinok, draslík, fosfor a vápnik, vitamíny skupiny B a C, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny. Význam spočíva v prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, metabolizmu, vysokého cholesterolu ba aj pri detoxikácii organizmu. Topinambur zároveň reguluje krvný tlak a tráviaci systém, chráni pečeň a obličky.
Bataty
Nazývané aj sladké alebo španielske zemiaky, pochádzajú pravdepodobne zo Strednej Ameriky. Sú to hľuzy tropickej rastliny a pripravujú sa podobne ako zemiaky. Existujú dva druhy batatov. Červené a žlté. Oba druhy sú sladšie než klasické zemiaky. Červené sú dobré na zapekanie a varenie, žlté na vyprážanie a do cesta na pečenie. Pri kúpe vyberáme pevné suché zemiaky s hladkou šupkou, bez poškodených alebo zmäknutých miest. Skladujeme ich na suchom, tmavom mieste maximálne jeden mesiac. Obsahujú množstvo vitamínov ako betakarotén, draslík, kyselinu chlorgenovú, kyselinu kávovú, luteín, vitamín B6 s vitamínom C a mnoho ďalších. Tieto hľuzy pomáhajú v prevencii rakoviny, očných chorôb, pri depresiách a srdcových ochoreniach.
Okra
Iným názvom aj ibištek jedlý, ktorý pochádza z Afriky. Konzumujeme nedozreté plody – podlhovasté tobolky, pretože staršie plody sú tvrdé a nedajú sa jesť. Zbierame 3-5 dňové plody, ktoré sú pevné a krehké. Semená sa pred úplným dozretím môžu použiť ako hrach a zo zrelých obalov plodov sa robí povraz a papier. Plody bývajú zelené, hladké veľmi podobné čili papričkám, s dĺžkou 3-10cm. Okra obsahuje vitamín A, vitamín C, draslík, vápnik, horčík a železo, ďalej cukry, vlákninu, kyselinu listovú a bielkoviny. Má priaznivé účinky na zažívací trakt a taktiež sa hodí na redukčné diéty.
Autor: Zuzana Orlovská, Foto: iStockphoto.com
no tusim vyskusam tie bataty a okru, doteraz som nevedel ze sa to tak vola 🙂