Zubná pasta- neodmysliteľná súčasť ústnej hygieny
Zuby nie sú len nástrojom pre spracovanie potravy a tvorenie reči. Sú veľmi dôležité aj z estetického hľadiska. V jednej známej slovenskej piesni sa spieva: „Úsmev nie je žiadna šifra, je to malá výhra líc.“ A ak je táto výhra krásne biela, máte to v suchu. Zuby môžete ošetrovať nielen pravidelnou zubnou prehliadkou, ale aj zubnými pastami a ústnymi vodami. Viete však, čo taká zubná pasta obsahuje?
Definícia zubnej pasty znie: Zubné pasty, gély a prášky sú prípravky na čistenie zubov. Aplikujeme si ich na zuby zubnou kefkou. Zubná pasta je tvorená predovšetkým z vody. Ďalej sa v nej nachádzajú aj rôzne brúsne látky, ktoré majú za úlohu odstrániť z povrchu zubu nečistoty z jedla. Prídavné látky sú ešte tenzidy, farbivá a fluoridy. Vo všeobecnosti majú pasty dve využitia a to:
- a) kozmetický – estetické vyčistenie zubov, vyleštenie ich povrchu od nečistôt a taktiež osvieženie našej ústnej dutiny
- b) terapeutický/liečebný – aplikovanie liečebných látok a prevencia pred ochoreniami zubov, napríklad pred zubným kazom a zubným kameňom
Zubné pasty sú plné rôznych účinných látok. Poďme sa teda pozrieť na zúbok každej z nich:
Tenzidy
Tieto látky môžeme charakterizovať ako zlúčeniny, ktoré znižujú povrchové napätie vody na rozhraní vody a plynu. Sú neodmysliteľnou súčasťou kozmetického, farmaceutického, poľnohospodárskeho a technologického priemyslu a sú bohato zastúpené najmä v avivážach, farbách, lepidlách, laxatívach či dokonca v insekticídoch a herbicídoch či v šampónoch na vlasy a našich zmieňovaných zubných pastách. Starajú sa predovšetkým o to, aby produkt bohato penil, nezávisle od jeho účelu.
Fluoridy
Definícia rozpustných fluoridov je pomerne strašidelná, no odborníci na zubnú hygienu sa jednoznačne zhodujú v tom, že sú pre naše zuby prospešné a nenahraditeľné. Fluór ako taký sa vyskytuje v prírode skoro všade: vo vode, v rybách alebo aj v balených minerálnych vodách. Tvorí sa vďaka kombinácii prvkov soli, pri ktorej vznikajú rôzne fluoridy, napríklad fluorid sodný nachádzajúci sa v takmer každej zubnej paste.
Fluór prirodzene obaľuje naše zuby neviditeľnou ochrannou vrstvou a to je pozitívum najmä vtedy, ak vo vašej ústnej dutine prebieha proces demineralizácie skloviny. Tento proces vzniká najmä pri zubnom kaze, alebo pri odhalených krčkoch. Ide o postupnú stratu minerálov z povrchu skloviny. Na zuboch sa tvoria drsné póry a škvrny . Fluór vám s týmito problémami pomôže, tak, že zuby opäť remineralizuje. Okrem ochrannej vrstvy ešte chráni naše zuby pred najviac vyskytovanie civilizačným ochorením dnešnej doby – zubným kazom. Používaním zubných pást s obsahom fluoridov sa zníži riziko vzniku zubného kazu až o 20 až 30%.
Abrazíva – brúsne zložky
Tieto látky čistia a leštia povrch zubu. Pasty ich obsahujú 15 až 55%. Najznámejšie abrazíva vyskytujúce sa v pastách sú:
- uhličitan vápenatý
- kremičité gély
- chlorid sodný
- hliník a jeho zlúčeniny
- fosforečnan vápenatý
Účinky týchto látok samozrejme závisia od techniky čistenia zubov, od tlaku, ktorý vyvíjate na zubnú kefku a taktiež aj od tvaru a veľkosti abrazívnych zložiek aj vašich zubov.
Zubnú pastu si vyberte podľa svojich preferencií. Ak máte doma predškoláka alebo škôlkara, mal by mať inú zubnú pastu ako vy dospelí. Staršie deti a adolescenti naopak pokojne môžu použiť aj z tej vašej.
Ak trpíte zápalmi ďasien alebo citlivými zubami a krčkami, môžete ich liečiť špeciálnymi druhmi pást. Ako prevenciu pred týmito ochoreniami ústnej dutiny sa však pasty na zápaly ďasien a citlivé zuby neodporúčajú, pretože je to úplne zbytočné.
Ilustračné foto:pixabay.com