Spánok a strava
V letných mesiacoch, počas horúcich nocí sa stáva, že sa nám spať nechce alebo jednoducho zaspať nevieme. No s takýmito občasnými poruchami spánku sa vieme vyrovnať. Ak však poruchy spánku pretrvávajú niekoľko týždňov, môže dôjsť k poškodeniu zdravia. Strach z toho, že nebudeme môcť zaspať, daný stav ešte zhoršuje.
Spánok a bdenie je ovplyvňované spánkovými centrami, ktoré sa nachádzajú v mozgu. Niektoré látky v našom tele môžu spánok zlepšiť. Podobný účinok má aj strava. Veľké množstvo čaju, kávy, koly alebo tablička čokolády po večeri môže zvýšiť kofeín v mozgu, ktorý nás udrží v bdelom stave dlho do noci. Ľudia, ktorí pijú veľa kávy pravidelne, sú voči účinkom kofeínu imúnny.
Nespavosť je jedným z mnohých príznakov úzkosti, depresie a stresu. Ak chcete aby sa váš spánok zlepšil, musíte odstrániť príčinu úzkostných stavov. Aj obezita môže zhoršiť kvalitu spánku. Ľudia s nadváhou majú problémy s dýchaním, zapríčiňuje rušivé chrápanie a môže viesť k syndrómu apnoe, ktorý sa prejavuje tým, že postihnutý človek istý čas počas spánku nedýcha. Tento stav sa vo väčšine prípadov upraví sám po tom, ako sa odstráni hmotnosť postihnutého. Spánok môže narušiť aj mravčenie v nohách alebo šklbanie svalov. Mnoho liečiteľov sa domnieva, že tento problém je zapríčinený nedostatkom železa. Vysoký obsah železa majú strukoviny, sušené marhule, tmavozelená listová zelenina alebo orechy.
Spánok sa vám môže zlepšiť, keď nad svojimi problémami nebudete rozmýšľať v posteli. Pred spaním si môžete prečítať knihu, počúvať hudbu alebo sa ponoriť do teplého kúpeľa. Pomôcť vám môže aj vstávanie v rovnaký čas. Zabudnite na spánok počas dňa. Tri hodiny pred spaním nejedzte ťažké jedlá. Taktiež pred spaním nezaťažujte svoju myseľ vážnymi debatami alebo krížovkami. Neodporúča sa tesne pred spánkom ani cvičiť. Cvičenie vás naštartuje a bude sa vám ťažšie zaspávať.
Niektoré potraviny alebo nápoje môžu váš spánok zlepšiť.
Ak pred spaním vypijete mliečny sladký nápoj, uvoľní a upokojí vás to. Cukor umožní mozgovým bunkám absorbovať z krvi viac tryptofánu, ktorý sa nachádza v mliečnej bielkovine. V mozgu sa tryptofán premieňa na serotonín, chemickú látku s ukľudňujúcimi účinkami.
Škrobnaté jedlá pôsobia na mozog, ako sedatívum. Nachádza sa v chlebe, v cestovinách alebo v zemiakoch.
Med taktiež pôsobí ako mierne sedatívum. Aj preto sa pred spaním odporúča vypiť teplé mlieko s medom.
Niektoré čaje môžu zlepšiť váš spánok. Napríklad čaj z harmančeka, z kvetov limetky alebo z valeriány.
Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu