ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Zaručené recepty na ráno po náročnej oslave

Poznáte ten pocit, keď sa zobudíte po prehýrenej noci, oči vám idú vyskočiť z jamiek, hlava prasknúť a žalúdok sa rozhodol usporiadať diskotéku? Nebojte, aj v takýchto prípadoch si dokážete poradiť zázrakmi z kuchyne. Tu je pár užitočných rád, ako váš organizmus zasa postaviť na nohy.

Ľúbim vodu z vodovodu

Od veky vekov bola najlepšou medicínou na alkoholové ráno čistá voda. Je to detoxikačný prostriedok, pomocou ktorého vyplavíte z tela všetko škodlivé. Väčšinou máte v tejto situácii aj suchoty, ktoré treba zapiť práve čistou vodou. Nie však naraz, to váš žalúdok nezvládne, namiesto toho pite pomaly, po dúškoch.

Okrem studenej vody môžesoup-1503117_1280te vypiť aj čosi teplé. Káva sa veľmi neodporúča, čaj však pomáha. Nie ale ktorýkoľvek, najlepšie sú čerstvé bylinkové čaje: harmanček, mäta, zázvor a materina dúška.

Slepačí vývar

Je všeliek, pomáha nie len pri chrípke, ale aj pri opici.

Vitamíny

Alkohol vyplavuje z tela živiny, ktoré je potrebné hneď ráno doplniť. Najlepšie sú čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy. Ak doma nemáte odšťavovač, postačí aj 100% džús z ovocia, mrkvy alebo paradajok. Alternatívou sú aj šumivé tablety rozpustné vo vode.

Minerályokologisch-1006460_1280

Nielen čistá voda, ale aj tá jemne sýtená poteší váš žalúdok. Rýchlejšie vám pretrávi.

Obľúbené jedlo opíc

Pri „opici“ pomôže aj banán, pretože obsahuje telu potrebný draslík, ktorý alkohol vyplavuje. Pomôže ale aj čerstvé jablko.

Vajíčka

Volské oko, praženica, hemendex. Toto všetko, a veľké množstvo zeleniny, vášmu tráviacemu systému rýchlo pomôžu. Vajíčka totiž obsahujú taurín, ktorý má priaznivé účinky na pečeň.

Horúca sprcha

Teplú vodu si púšťajte hlavne na šiju, nie však na hlavu. Treštiaca hlava a teplá voda sa nemajú veľmi v láske. Ľadové obklady na temeno a spánky budú oveľa lepšie riešenie.

Oslaďte si žiman-979980_1280vot!

Po prehýrenej noci je hladina alkoholu v krvi síce vysoká, ale hladina cukru príliš nízka, a tak majú bunky málo energie na vykonávanie svojej funkcie. Ideálnym zdrojom cukru je med. Dajte si ho do teplé čaju, k hriankám či do ovsenej kaše a zaručene vám bude lepšie.

Na obed si dajte rozhodne ryby, obsahujú totiž omega-3-mastné kyseliny, ktoré vaše telo ocení. Doplnia hladinu soli a uhasia pocit smädu.

Pohybmeditation-338446_1280

Malá prechádzka okolo domu, nadýchanie sa čerstvého vzduchu či zacvičenie jógy sú najlepšie lieky na intoxikovaný stav. Olympíjske výkony od seba však nečakajte. Určite nechoďte do posilňovne, šprintovať alebo bicyklovať. To by sa vašej hlave ani žalúdku asi veľmi nepozdávalo.

Ako sa vyhnúť opicy

Najlepšie urobíte, ak budete alkohol aj niečím zajedať, zapíjať dostatočným množstvom vody, poprípade kolovým nápojom, ktorý obsahuje látky potláčajúce vracanie a množstvo cukru. Takto sa vyhnete ťažkým ránam a užijete si zábavu bez zbytočnej bolesti.

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *