ČlánkyMagazínVianoceZaujímavosti a nápadyZdravie

Ako cez sviatky nepribrať

Vianoce sa považujú za najkrajšie sviatky v roku. Často sú aj postrachom pre štíhlu líniu a tráviaci systém. Ak nechcete, aby vám vianočné dobroty uškodili a nepridali pár kíl navyše, vyskúšajte niekoľko jednoduchých a osvedčených tipov.

Zdravšie alternatívy

walnuts-558488_1280K Vianociam neodmysliteľne patrí plný stôl prehýbajúci sa pod kopami skvelého jedla. Poväčšine sa však po sviatkoch čudujeme, koľko kíl sme opäť pribrali. Skúste už pred nákupom zvážiť, aké suroviny a ich spôsob prípravy zvolíte. Niektoré používané ingrediencie pri tradičných sviatočných jedlách majú aj vhodnejšiu a zdravšiu náhradu. Napríklad majonézu v zemiakovom šaláte môžete nahradiť bielym jogurtom alebo kyslou smotanou. Ak ste zvyknutí na smaženie vo veľkom množstve oleja, skúste tento rok lepší spôsob. Rybu nemusíte vyprážať, ale upiecť alebo ugrilovať. Podobne je to aj pri pečení. Miesto bieleho cukru použite menej kalorické a zdravšie sladidlá, bielu múku vymeňte za celozrnnú a maslové krémy v koláčoch nahraďte pudingom, tvarohom či želatínou. Ak máte mlstný jazýček a milujete sladkosti, pokúste sa ich tento rok zrieknuť alebo aspoň obmedziť. Radšej si do zásoby nakúpte sušené či čerstvé ovocie, oriešky alebo jadierka. Pomôžete tak nielen svojej váhe, ale aj zdraviu.

Nemixujte

Možno i vy väčšinou ochutnávate naraz zo všetkého trošku, pomixujete slané a sladké, a to následne spôsobí organizmu šok. Tráviacemu systému potom dlhšie trvá, kým sa dá do pohybu. Okrem neželaného prebytku kíl vám to môže spôsobiť aj tráviace problémy. Ak túžite ochutnať zo všetkých dobrôt, rozdeľte si degustáciu na viacero častí. Ráno, na obed a večer. Jedlo predsa nikam neutečie.

christmas-581754_640Bez diét a prejedania

Uvedomte si, že cez sviatky konzumujte okrem bežnej stravy aj dobroty navyše. Práve v tom môže byť občas problém. Svojej línii uškodíte aj vtedy, ak budete cez deň držať diétu a večer naplno podľahnete maškrtám. Najlepšiu vec, ktorú môžete urobiť je stravovať sa pravidelne, aby sa váš energetický prísun z potravín rovnal tomu pred sviatkami.

Cenné triky proti hladu

Proti hladu funguje napríklad zázvor, čili, rasca, fenikel alebo čierne korenie, ktorými si ochutíte jedlo. Podobné účinky má aj čaj s klinčekmi alebo zelený čaj. Chuť na sladké zaháňa napríklad káva či škorica, lístky mäty, ale aj žuvanie mentolovej žuvačky alebo umytie zubov mentolovou zubnou pastou.

Vyhnite sa prebytku

online-shopping-1082730_640Mnohokrát sa stane, že na sviatky pripravíte príliš veľa koláčov, polievok, rýb a šalátu, teda viac, ako ste vôbec schopní zjesť. So zásobovaním, vypekaním a ochutnávaním sa začína ešte skoro pred Vianocami a po sviatkoch sa jedlo snažíte zachrániť pred skazou zjedením. Z prebytočného jedla sa tak stáva nadbytočný tuk. Nehromaďte jedlo len preto, že sa to tak robí. Nepripravujte zbytočne viac, ako sa dá bez nepriaznivých následkov zjesť.

Chutné a domáce salónkyloop-505474_1280

Prinášame vám skvelý a rýchly spôsob na výrobu domácich a zdravších domácich kolekcií. Tie môžete použiť buď na vianočný stromček alebo zabaliť do celofánu, previazať stužkou a darovať ako darček. Na výrobu čokolády si rozpustíme stužený tuk alebo jeho zdravšiu alternatívu, napríklad kokosový olej. Pridáme trstinový cukor, kukuričný škrob na pečenie, kakao a mleté orechy. Čokoládu vlejeme do formičiek vystlaných farebným staniolom a na koncoch formičiek vsunieme do hmoty slučku zo závesnej nite. Po stuhnutí a zabalení je ozdoba hotová.

ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *