Ako sa starať o drevené varešky
Kuchynské varešky sú súčasťou každej domácnosti. Varenie sa bez nich nezaobíde. Praženicu, krupicu, pudingy, omáčky, guláše a mnohé ďalšie jedlá premiešavame práve týmito drevenými pomocníčkami.
Určite ste si všimli, že po čase varením strácajú svoju pôvodnú farbu, ale i tvar. Stáva sa i to, že dokonca prihoria a sčernajú. Vyskúšajte zopár tipov, ako predísť ich zničeniu, alebo ako im prinavrátiť peknú farbu.
Základom je neumývať drevené varešky, lyžice či naberačky v umývačke riadu. Pôsobením horúcej vody a následným sušením teplým vzduchom sa deformujú. Umývajte ich ručne, hubkou a saponátom. Nakoniec ich dôkladne opláchnite teplou vodou a nechajte voľne uschnúť na odkvapkávači riadu.
Pred varením ponorte varešky do studenej vody. Takto do seba nasajú oveľa menej tuku, ktorý sa na dreve zvykne prepaľovať.
Keď varíte napr. omáčky, polievky či guláše, po premiešaní vyberte varechu z hrnca a položte ju na pracovnú dosku. Nenechávajte ju vo vnútri. Nasaje do seba arómu i farbu, ale môže sa stať aj iný prípad. Ak je vareška staršia a už nasiaknutá vôňami z iných jedál, jej „varením“ sa do aktuálne pripravovaného pokrmu uvoľní nepríjemná aróma.
Keďže drevené varechy zvyknú časom nasiaknuť rôznymi pachmi, je dobré, ak ich aspoň raz za tri mesiace vyvaríte vo vode. Fľakov z potravín sa zbavíte tak, že varešky namočíte na niekoľko hodín do octovej vody. Tmavé a zašlé varešky od jedla ponorte na noc do roztoku sódy bikarbóny. Na druhý deň ich vytiahnite a opláchnite teplou vodou. Budú opäť čisté.
Foto: pixabay.com