Ako sa stravuje zápasník?
Prinášame vám rozhovor s Petrom Pastorom, zápasníkom s Košíc. Dozviete sa od neho dôležité informácie o stravovaní, ale aj zaujímavosti zo sveta športu.
Trénujem zápasanie. Ide o individuálny šport, v ktorom počas stretnutia dvaja zápasníci prekonávajú vzájomný odpor síl, aby jeden druhému narušil stabilitu, alebo sa pretláčajú. Je to priamy boj obidvoch mužov, ktorí nepoužívajú na získanie víťazstva nad súperom nijaké náčinie, ale jednoduchou i zložitou činnosťou paží, nôh a celého tela prekonávajú silu a šikovnosť súpera, aby dosiahli víťazstvo. Rozsah činností, využívaných v boji o víťazstvo, je pomerne veľký a kvalitatívne rozdielny. V tomto športe ide o stále nadväzovanie jednoduchých a zložitých činností – chmatov, ktoré sú, podľa zámeru zápasníka, buď útočné, obranné či protiútočné, používané individuálne, v kombinácii, komplexne alebo v sústavách.
Základom celej zápasníckej technickej činnosti na žinenke je čo najefektívnejšie používanie osvojených chmatov. Zápasník vhodné technické činnosti získava, osvojuje si ich a zdokonaľuje v športovej príprave. Každý zo zápasníkov používa chmaty, ktoré mu najviac vyhovujú.
Cieľom prípravy je získať maximálny rozsah technických činností, ich variácií, kombinácií, obrán i protiútokov, aby zápasník v samotnom stretnutí svojou vlastnou technickou a silovou vyspelosťou dosiahol čo najlepší výsledok. Bohatý arzenál chmatov je najväčšou zbraňou zápasníka: čím je ich rozsah väčší, tým účinnejšie sťažuje súperovi obrannú činnosť. Osvojené technické činnosti dovoľujú zápasníkovi v stretnutí vytvárať celistvý rad na seba nadväzujúcich chmatov, ktorými pôsobí na súpera podľa svojej predstavy a okamžitej situácie. Spomínaná činnosť (taktika) je pre zápasníka aktuálna len vtedy, ak sa danou možnosťou zaoberá a ak sú jeho vlastné fyzické možnosti priamoúmerné osvojenej technike.
- Ako často máte tréningy?
Trénujem dvakrát do dňa, ráno a večer od pondelka do piatku.
- Máte špeciálne stravovacie návyky?
Správne stravovanie je určite veľmi dôležite počas prípravy aj súťaži, preto sa snažím stravovať tak, aby mi látky, ktoré prímam počas dňa, zvýšili moju výkonnosť a fyzickú zdatnosť. V prípravnom dlhodobom makro cykle si občas ešte môžem dovoliť „zhrešiť“, v podobe nejakej zmrzliny, ale hlavne sa zameriavam na potraviny bohaté na bielkoviny, sacharidy, zdravé tuky, minerály všetko je potrebné primať v správnom množstve, rovnako dôležitý je príjem tekutín. Tieto potraviny sú napríklad vajíčka, kuracie mäso, ovocie a zelenina. Počas súťaže konzumujem hlavne potraviny bohaté na energiu a vitamíny, ale v nižšom množstve, tak aby som sa cítil fajn a ľahko. To je napríklad banán, jablko, ľahký jogurt, vločky a podobne.
- Existujú potraviny, ktoré pri vašom športe nemôžete jesť?
Áno, existujú potraviny, ktoré by som ako športovec, nemal jesť, a to z dôvodu, že znižujú moju výkonnosť počas tréningu alebo súťaže. Sú to predovšetkým potraviny obsahujúce vysoký podiel tuku, jednoduchých sacharidov, po ktorých sa cítim „ťažký“ unavený a pomalý (napr. sladkosti, vyprážane jedlá, údeniny, rôzne pochutiny, múčne jedla, potraviny z vysokým glykemickým indexom , sladené nápoje, alkoholické nápoje atď.)
- Stravujú sa rovnako aj ostatní členovia týmu?
Zápasenie je individuálny šport, takže stravovanie môže u niekoho vyzerať inak ako u mňa. Záleží od motivácie jednotlivca zlepšiť sa a svedomitejšie sa pripraviť na turnaj. U mnohých zápasníkov vyzerá jedálniček veľmi podobne.
- Ako často hodíte na súťaže a aké stravovacie obmedzenia máte pri príprave na súťaž?
Súťaže máme takmer celý kalendárny rok, asi každý druhý víkend, s výnimkou (december, január), vtedy to je menej nabité. Obmedzenie pri stravovaní vo veľkej miere závisí od hmotnosti, ktorú mám pred súťažou, pretože sa musím zmestiť do svojej hmotnostnej kategórie. Hmotnosť si kontrolujem zvyčajne 1-2 týždne pred súťažou a ak ju mám optimálnu, tak k veľkému obmedzeniu v strave nedochádza. Ak mi treba znížiť hmotnosť o 4-5kg za týždeň, tak nasadím prísnejší režim stravovania a predovšetkým obmedzujem tuky, znižujem príjem sacharidov, vynechávam pečivo, maslo, cukry a sa snažím v tejto fáze prijímať čo najviac zeleniny, kuracieho mäsa , vitamínov, vlákniny a dostatok tekutín.
- Čo by ste odporúčali našim čitateľom, ktorí chcú vykonávať náročnejší šport a pritom sa zdravo stravovať?
Ak sa človek chce sa cítiť fajn, byť v dobrej kondícii, mať dobrú fyzickú zdatnosť , odolnosť voči civilizačným chorobám, tak každému kto športuje alebo nešportuje by som odporúčal určite stravovanie nezanedbávať , ale dbať na to čo prijímame do svojho organizmu a aké látky mu dodávame, či prospešne, ktoré nám poskytnú energiu a chuť niečo vykonávať alebo látky, ktoré náš organizmus oslabujú, unavujú, sú ťažko stráviteľné a ľudskému telu neprospešné. Dôležité je nájsť tu správnu harmóniu pri stravovaní a cvičení a sledovať samého seba, ako sa cítim a ako reaguje môj organizmus na určitý stravovací režim.
Foto: Peter Pastor