PR články a tlačové správy

Bojujte proti chrípke!

Chrípková sezóna prerástla do rozmerov epidémie. Počas posledného januárového týždňa bolo podľa informácií z médií na Slovensku zatvorených 140 materských a 117 základných škôl. Najvyššia chorobnosť sa vyskytuje u detí do 15 rokov.

Nevetrané triedy, občasné kýchnutie či zakašľanie, nedostatočná hygiena, naháňačky a guľovačky cez prestávky sú ideálnym základom pre vypuknutie poriadnej chrípky. Ako ochrániť svojho drobca pred chorobou? Ponúkame vám niekoľko tipov.

Zima, ktorá neškodí

I keď vonku zúri zima, čas na prechádzku by určite nemal nahrádzať čas pri televízore. Krátky pobyt na čerstvom vzduchu, v ktorom sa vďaka nízkym teplotám nachádza naozaj malé percento baktérií, môže deťom výrazne pomôcť. Navyše nezabúdajte na pravidelné vetranie. Vyžeňte drobcov na niekoľko minút z izby, pootvárajte všetky okná a vyložte na ne aj periny. Zima z nich vyštve chorobu raz-dva.

Akurátne množstvo vrstiev

Častou príčinou choroby je podcenenie, alebo naopak precenenie počasia. Jeden deň je -5, druhý zas +3 a ak oblečiete deti vždy rovnako, choroba je na svete. Začína to mokrými nôžkami z nekvalitnej obuvi, pokračuje studenými krížami a rukami a prechádza až na hrdlo. Preto vždy dôkladne vyberajte, čo dieťaťu ráno oblečiete. Základom je kvalitná detská móda z príjemných materiálov – teplé detské pančuchy, nohavice z hrubšieho materiálu, dlhšie tielko, ktoré sa dá zastrčiť do nohavíc a samozrejme teplý detský sveter alebo mikina, ideálne na zips alebo gombíky. Podstatné je, aby si dieťa v prípade zimy vedelo jednu vrstvu pridať a v prípade tepla zas odobrať. Nezabúdajte ani na detský šál a čiapku, ktorá zabráni prefúknutiu. Všetko to nájdete napríklad na e-shope s detským oblečením www.idoshop.sk alebo v predajni iDO v OC Atrium Optima v Košiciach.


 Pančuchy

nohavice-s-trakmi

Voňavá hygiena

Umývanie rúk pred každým jedlom a po každom príchode domov je vo svete dospelých takmer samozrejmosťou. U detí však tento zvyk ešte nie je zakorenený a preto na pravidelnú hygienu často zabúdajú. Navyše majú tendenciu všetko chytať, siahať si na tvár alebo do úst a tým prenášať baktérie priamo do svojho organizmu. Keďže na drobčekov nemôžete dávať pozor všade, poistite sa. Kúpte im antibakteriálny gél na ruky alebo vlhčené vreckovky, ktoré budú používať ani nie preto, že chcú mať rúčky čisté, ale najmä preto, lebo krásne voňajú. Upozornite ho však, že použité vreckovky, voňavé aj papierové, treba vždy zahodiť. Baktérie sa tak nebudú šíriť okolo.

Zdravé sladkosti

Pre bábätká je najlepším liekom materské mlieko. Pre väčšie deti je osvedčeným receptom na chorobu med. Zmiešajte ho s citrónom a zalejete horúcou vodou (pozor, nie vriacou, pretože tá oberie med o všetky dôležité živiny) alebo pridajte nadrobno nasekaný cesnak a podajte ho deťom na lyžičke. Okrem medu pomáha aj ovocie (paprika, citrusy a kiwi sú bohaté na vitamín C), veľké množstvo teplého čaju alebo jogurty s probio kultúrou, pre silné žalúdky aj rybí olej.

Prvé príznaky choroby sú často únava, bolesť hrdla a hlavy, kašeľ či kýchanie. Nepodceňujte ich a ak môžete, nechajte dieťa po ich vypuknutí aspoň jeden deň doma na preliečenie. Chvíľka mimo školského kolektívu, s hrnčekom citrónovo-medového čaju môže zabrániť týždňovému ležaniu s horúčkami.

Ilustračná foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *