ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Food track: kvalitný fast food na kolesách

Novinky vo svete gastronómie pribúdajú každý deň. V dnešnej dobe už nie je raritou ani pojazdný fast food na štyroch kolesách. Využíva sa na vianočných trhoch, letných festivaloch , dokonca aj na svadbách. Predstavme si takzvané food tracky.

fast-food-1838942_1280Prvý food track z armádneho vozidla

Predzvesť týchto food trackov bola samozrejme v USA. Tento trend nadobudol konkrétnejšie kontúry v roku 1866, keď začal Charles Goodnight využívať staré armádne vozidlo s policami a zásuvkami na potraviny a zdravotnícky materiál. Jedlá z prvého food tracku sa väčšinou pripravovali z ľahko uskladniteľných potravín, napríklad zo sušenej fazule, kávy, kukuričnej múky, slaniny, soli, bravčového a hovädzieho mäsa, ktoré bolo zvyčajne sušené alebo údené. Vozidlo bolo vybavené aj barelom vody a priestorom, kde sa dalo zapáliť drevo na ohrievanie a nenáročné varenie.

Food track: čo to je?

Food track je väčšie vozidlo, ktoré je plné vybavené a prispôsobené na varenie a prípravu rôznych pokrmov. V niektorých sa môžete stretnúť čisto so zmrzlinou, inde s už hotovými jedlami, no niektoré sú vybavené natoľko, že v nich jedlá pripravujú celkom od nuly. Sendviče, burgery, hranolčeky sú najčastejšími pokrmami, ktoré v nich môžete nájsť. Výhodou food trackou je aj vysoká kvalita potravín. Väčšina z nich využíva pečivo, ktoré im osobne na požiadanie pečú pekári a mäso z domáceho chovu. V posledných rokoch sa pojazdné predajne jedla úzko spájajú s koncepciou takzvaných pop-up reštaurácií. V skratke vysvetlené, ide tiež o netradičné miesta, kde sa ľudia môžu najesť. Zväčša sú lokalizované na námestiach, galériách, ale aj na strechách domov či bytov. Tieto pojazdné „automobily“ sú najobľúbenejším spôsobom pre rýchle občerstvenie na uliciach – štatistiky hovoria o vyše dvoch miliardách zákazníkov za deň.

Ázia, Austrália, Belgicko aj Veľká Britániamike-wilson-207128

Veľké množstvo pojazdných fast foodov je v Ázii, kde nepotrebujú žiadne špeciálne zručnosti, stačí základné vybavenie a relatívne malé množstvo kapitálu na otvorenie. Food tracky tu znamenajú aj veľký potenciál pre zamestnanie. Často sa do tohto businessu púšťajú rodiny, kde má každý nejaké miesto a funkciu. Pouličné potraviny v sebe odrážajú miestnu kultúru a chuť.

Food tracky sú k dispozícii aj po celej Austrálii a patria medzi populárny trend obľúbený médiami. Na tomto svetadiely funguje aj národný online adresár nazvaný Where the track at, podľa ktorého je v Austrálii 170 pojazdných „reštaurácií“.

Predaj rýchleho občerstvenia z auta je jadrom belgického vidieka. Belgická Food Track Association stále loobuje za legalizáciu food trackov na uliciach. Brusel bol prvým európskym mestom, ktoré navrhlo za ich stanovište futbalové zápasy. Okrem toho sa Belgicko môže pýšiť vlastným Food Track Festivalom, ktorý sa koná každý rok v máji a je najväčší svojho druhu v Európe.

S príchodom motorizovanej dopravy počas druhej svetovej vojny vstúpili do bežného používania aj food tracky vo Veľkej Británii. Potravinové vozy sú tam dnes známe ako dodávkové automobily s ľahkým a kvalitným jedlom a možno ich nájsť takmer pri všetkých veľkých hlavných cestných ťahov na kraji cesty alebo v oblastiach, kde sú sústredené námestia a pešie zóny v mestských centrách. Tieto vozidlá sa môžu špecializovať na nespočetné množstvo rôznych druhov potravín, ako sú šišky, hamburgery, chilli a čipsy, rovnako ako etnické jedlo. Niektorí ľudia sa na desiatu radšej zastavia v dodávkových automobilov pri cestách, a to kvôli nízkej cene. Uprednostňujú ich pred čerpacími stanicami na diaľnici, kde ceny môžu byť extrémne vysoké.

Ilustračné foto: pixabay.com, unsplash.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *