KVÍZ: Ovocie alebo zelenina?

Ako vlastne rozpoznáte ovocie od zeleniny? Ak vaša definícia vychádza z toho, že ovocie poväčšinou rastie na stromoch a je v porovnaní so zeleninou sladšie, ste vedľa. Takto sa to totiž rozlíšiť nedá. Na druhej strane je potrebné povedať, že stačí stráviť nejaký čas pátraním po presnej definícii rozdielov, čo je ovocie a zelenina, aby sa ukázalo, že je to celkom veda. Skvelým príkladom je v tomto ohľade práve paradajka, ktorá sa kvôli presnému určeniu svojho zaradenia dokonca opakovane dostala pred súd.

[wp_quiz id=”31367″]

Tak ako to teda je?

Ovocie a zelenina sú klasifikované z botanického aj kulinárskeho hľadiska. Botanicky sa ovocie a zelenina klasifikujú podľa toho, z ktorej časti rastliny pochádzajú. Ovocie sa vyvíja z kvetu rastliny, zatiaľ čo ostatné časti rastliny sa kategorizujú ako zelenina. Ovocie obsahuje semená, zatiaľ čo zelenina môže pozostávať z koreňov, stoniek a listov. 

...

Z kulinárskeho hľadiska sa ovocie a zelenina klasifikujú podľa chuti. Ovocie má všeobecne sladkú príchuť a dá sa použiť ako dezert, občerstvenie alebo džús. Zelenina má jemnejšiu alebo slanšiu chuť a zvyčajne sa konzumuje ako príloha alebo hlavné jedlo. 

Vedeli ste, že …

ovocie zelenina paradajky

Paradajky sa v roku 1883 dostali až pred najvyšší súd v USA, v spore išlo pôvodne o clo. Pretože zatiaľ čo z dovážaného ovocia sa žiadne neplatilo, zo zeleniny áno. Súd vtedy po šesťročnej právnej bitke rozhodol, že paradajka je zeleninou, hoci botanici sa zhodli na tom, že je ovocím, s botanickými vlastnosťami podobnými vínnej réve, ktorej plody sa podobajú napríklad tým, že majú vo vnútri semienka. Okrem toho sa ovocie vyvíja, zjednodušene povedané, z kvetov.

Novinár Miles Knight sa k sporu vyjadril takto: „Vedomosti nám hovoria, že paradajka je ovocie, ale do ovocného šalátu ho nikdy nepridáme.”

Neprešla ťa chuť testovať svoje vedomosti? Tak potom skoč do našej rubriky Kvízy, kde nájdeš široké možnosti na overenie svojich vedomostí z rôznych oblastí.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *