KVÍZ: Otestujte sa, ako dobre poznáte bylinky a ich silu

Bylinky sú s človekom spojené odjakživa. V minulosti sa využívali predovšetkým pri rôznych ochoreniach, na zníženie teplôt, proti kašlu či pri kožných ochoreniach. Dnes ich skôr využívame v kuchyni a v gastronómii. Bez mäty či medovky si letnú osviežujúcu limonádu už nevieme ani predstaviť. Levanduľové kvietky nám zas spríjemňujú svojou vôňou šatník. No ak chceme bylinky naplno využívať, stačí len vedieť, ktorá bylinka slúži na čo. Otestujte sa v našom kvíze a preverte svoje vedomosti o liečivýh bylinkách.

Akú bylinku by vám odporučil žuť bylinkár pri bolestiach zubov?

Correct! Wrong!

Klinčeky sú tradičným liekom na znecitlivenie nervov. Ide o veľmi výrazné korenie, ktoré si dokáže poradiť aj s takým nepríjemným problémom, ako je bolesť zubov.

Ktorá bylinka sa považuje za najvhodnejšiu, ak potrebujete odohnať chmáry, smútok či depresiu?

Correct! Wrong!

Valeriána má upokojujúce a uvoľňujúce účinky, zmierňuje svalové napätie a podráždenie a upokojuje nervový systém.

Je perfektná na popáleniny, odretú alebo poprskanú kožu. O akej bylinke je reč?

Correct! Wrong!

Sila nechtíka lekárskeho je jedinečná. Rastlinka pomáhala pri liečbe nepekných vyrážok, dokáže liečiť spálenú alebo zodratú kožu.

Ktorá bylinka vám okrem mäty podporí trávanie?

Correct! Wrong!

Vysoký obsah vitamínov vo vňati petržlenu pomáha pri trávení a pri problémoch s plynatosťou. Má tiež antibakteriálny a močopudný účinok.

Pri hemoroidoch sa odporúča sedavý kúpeľ z:

Correct! Wrong!

Sedavé kúpele v odvare z dubovej kôry sa osvedčili ľuďom trpiacim na toto ochorenie. Rovnako sú v obľube a veľmi nápomocné aj masti s obsahom z dubovej kôry, ktoré sú výbornou doplnkovou liečbou.

Ako sa volá bylinka, ktorá pomáha pri ženských ťažkostiach?

Correct! Wrong!

Alchemilka je najuniverzálnejšia bylinka pre ženy. Upravuje nepravidelnú menštruáciu, posilňuje maternicu, zmierňuje silné menštruačné a popôrodné krvácanie.

Najlepšia bylinka proti kašľu je:

Correct! Wrong!

Skorocel je účinným pomocníkom pri nachladnutí a dusivom kašli. Rýchlo rieši problém so zahlienenými pľúcami a prieduškami a uľahčuje vykašliavanie.

Dobré vypotenie sa z chrípky vám zaručí

Correct! Wrong!

Kvety lipy sa využívajú najmä pre potopudné, močopudné a odhlieňovacie účinky. Lipa pomáha pri chrípkach a ochoreniach dýchacích ciest, používa sa na zníženie teploty a vykašliavanie.

Aká bylinka vie pomôcť pri bolestiach hrdla?

Correct! Wrong!

Šalvia má antiseptické účinky, preto je vhodná aj ako dezinfekcia pri poraneniach. Teplý čaj zo šalvie je liekom na boľavé hrdlo a odporúča sa aj pri zápaloch ďasien.

Ktorá bylinka vám pomôže, ak máte problém so zaspávaním?

Correct! Wrong!

Medovka je pomocníkom aj pri psychických ťažkostiach. Upokojuje, zmierňuje časté zmeny nálad a pomáha zaspať, preto sa odporúča vypiť šálku čaju z medovky aspoň hodinu pred spaním.

Bylinky
SKVELÉ!
So základnými problémami si hravo poradíte aj bez lekárne, aj keď v niektorých prípadoch je lepšie obrátiť sa na odborníkov. Zbieranie, sušenie, spoznávanie byliniek – to je vaše.
Nie zlé
Nie je to zlé. Základný prehľad o bylinkách máte, ale stále sa je čo učiť 😉
Bylinkár začiatočník
V tomto smere nie ste ešte úplne doma. No ak vás táto téma byliniek zaujíma, vzdelávajte sa a učte sa 😉

Bylinky a zaujímavosti

Ibištek:
Nasledovníci starovekého gréckeho filozofa Pytagora považovali ibiš za posvätný, keďže jeho kvety sa vždy otáčali za slnkom.

Mäta:
Mäta nepatrí len do mojita, pochutnáte si na nej i v zeleninových šalátoch. Okrem toho, že zabezpečí svieži dych, je tretia v poradí (za oreganom a šalviou) s obsahom antioxidantov a tiež pomáha v boji s nadbytočnými kilami. Stačí si privoňať a chuť na jedlo sa zníži.

Nechtík lekársky:
V Holandsku sa sušenými kvetmi ochucujú vývary a lieky.

Oregano:
Oregano je rovnako chutné sušené ako čerstvé a obsahuje v priemere až 20-krát viac antioxidantov ako ostatné bylinky.

Petržlen:
Dve lyžičky čerstvého petržlenu vám zabezpečia až 150 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi, tvorbu kostí a fungovanie pečene.

Tymián:
Obsahuje množstvo mangánu, ktorý posilňuje funkciu mozgu a napomáha k zdravým kostiam, pokožke a chrupavkám.

Šalvia:
Táto aromatická bylinka je bohatá na antioxidanty, obsahuje ich len o čosi menej než oregano. Tiež zlepšuje funkciu mozgu.

Rozmarín:
Ak rozmarín hojne vyrastie, v dome bude rozhodovať žena. Muž ľahostajný k vôni rozmarínu vraj nie je schopný ozajstnej lásky.

Páčil sa vám tento kvíz? Napíšte nám do komentára, koľko ste mali správnych odpovedí. Viac zaujímavých kvízov nájdete na našej stránke nazjedenie.sk v sekcii KVÍZY.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *