Melón – zdravá letná pochúťka

Vedeli ste, že melón síce považujeme za ovocie, ale je to vlastne zelenina, presnejšie bobuľa? A že vo východných krajinách dokážu vďaka pestovaniu v nádobách získať napríklad aj hranaté melóny? Veru, je to sladká pochúťka plná prekvapení. Dyňa červená, alebo inak vodný melón je vynikajúcim letným osviežením – vďaka svojmu zloženiu priam ideálnym. Obsahuje 90 percent vody, žiadny tuk a je plný vitamínov A, B, C, železa, draslíka, vápnika a antioxidantov. Ak by ste sa chystali na návštevu Egypta alebo Izraela, melón s feta syrom je jednoznačnou kulinárskou pochúťkou.

Navyše, má množstvo pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Vďaka jeho obsahu vitamínov C a A sa môže napomáhať k zníženiu prejavu astmy u ľudí s týmto ochorením. Obsahuje tiež najvyššie množstvo antioxidantu lykopénu, ktorý je považovaný za jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov a teda funguje ako prevencia voči rakovinovým ochoreniam. Tento antioxidant v kombinácii s vitamínmi a vodou dokáže zlepšiť tvorbu kolagénu – tým pádom aj spevňovať pokožku. Vitamín A je zase nevyhnutný pre rast zdravých pevných vlasov. Keďže má vysoký obsah vlákniny, podporuje zdravý tráviaci trakt. Vďaka obsahu 90% vody je skvelou voľbou, ktorá uhasí nielen tvoj hlad, ale najmä smäd. Je treba ešte dodať niečo viac?

Melón

A ako si vybrať ten správny?

Vždy je potrebné sledovať stonku. Mala by byť suchá, nažltlej alebo hnedej farby. Ak sa na melóne nenachádza, šupka na tomto mieste by mala byť tvrdá a suchá. Klopať na kôru je jeden z jednoduchých spôsobov ako zistiť, či je melón zrelý Zrelý melón bude rezonovať, prezretý zase vyznie duto. A ak nepočujete žiadnu odozvu, pravdepodobne je ešte nezrelý.

Nezrelé melóny majú hlbší tón než tie zrelé. Vždy porovnávajte váhu dvoch melónov, ten ťažší bude sladší. Ak je šupka melóna tmavozelená a matná, je zrelý. Lesklé melóny sú zvyčajne nezrelé alebo natreté voskom. Vždy si melón aj ovoňajte – jeho sviežu a príjemnú vôňu by ste mali cítiť aj cez šupku.

V spolupráci s foodblogerkou Ninou Táborskou sme pre vás pripravili tip na osviežujúci melónový nápoj. Ponuku vždy čerstvých a sladkých melónov, ako aj ďalších potrebných ingrediencií nájdete v obchodnom reťazci Kaufland.

INGREDIENCIE

Červený melón bez jadierok
2 dlhé pásy žltého melónu
Kúsok zeleného melónu
Za hrsť čerstvých čučoriedok
2 plátky ananásu
2 lyžičky vytlačenej čerstvej citrónovej šťavy aj s dužinou

V Kaufland Slovensko vždy nájdete tie najrôznejšie druhy melónov a čerstvého ovocia

Ďalej potrebujeme:
2 lyžičky kokosového Moninu (bez alkoholový sirup do miešaných drinkov)
Drvený ľad
Vodka (nemusí byť)
Mäta (nemusí byť)
Perlivá minerálka (nemusí byť)
2 slamky

POSTUP

Červený melón (množstvo závisí od veľkosti pohárov, do ktorých budeme drinky nalievať, konzistencia by mala byť hustejšia) nakrájame na kúsky a vložíme do mixéra. Pridáme citrónovú šťavu aj s dužinou, kokosový Monin, vodku (nemusí byť) a pokiaľ nemáme ľadovú drť no máme výkonný mixér, prihodíme aj celé kocky ľadu. Všetko spolu rozmixujeme. Na spodok pohárov dáme čerstvé čučoriedky, zopár si ich odložíme bokom na ozdobenie.

Čučoriedky zalejeme melónovou zmesou. Ak sa nám zmes zdá príliš hustá, môžeme priliať trochu chladenej perlivej minerálky.

Zo žltého melóna odkrojíme dva dlhšie tenšie pásy. Tak, aby sme z nich mohli spraviť lieviky, ktoré budú držať ostatné ovocie na vrchu pohára. Z ananásu odrežeme dva trojuholníky, zelený melón nakrájame na drobné pásiky. Žltý melón vytvarujeme do lievika a uložíme na vrch pohára. Pridáme slamku a poukladáme ostatné ovocie tak, aby neprepadlo dovnútra. Na záver ozdobíme čerstvou mätou (dobrovoľné).

 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *