Nový koktailový trend
Navštívili ste už niekedy bar, kde podávali alkoholické koktaily v inom ako tekutom skupenstve? Táto technika sa nazýva molekulárna mixológia a my vám o nej povieme viac.
V súčastnosti sa niektoré podniky snažia nahnať si zákazníkov zaujímavými a novými technikami. Náročnosť priemerného klienta sa zvyšuje a barmanom naozaj neostáva nič iné, iba postúpiť na vyššiu úroveň.
Mixológia je avantgardou 21. storočia, ktorá vychádza z molekulárnej gastronómie, kde sa suroviny, ktoré dobre poznáme a vieme ako chutia, premieňajú pomocou nových postupov a technológií na iné skupenstvo. Známe koktaily môžete vidieť servírované v podobe želatíny, guľôčok, peny alebo kociek. V niektorých prípadoch nastáva otázka, či to máte jesť alebo piť, no na odpoveď prídete veľmi rýchlo podľa naservírovanej pomôcky.
Z tekutého skupenstva na iné sa koktaily premieňajú vplyvom chemických procesov, to však neznamená, že ponúkaná surovina je o niečo menej zdravá alebo jedlá ako v tekutej podobe.
Niektoré koktaily pripravované touto technikou
Alkoholická zmrzlina je koktail vymiešaný na suchom ľade, ktorý sa pripravuje z Tanqueray ginu, domáceho mandľového sirupu, čerstvej limetkovej šťavy a smotany. Prečo suchý ľad? Ak ste skúsili dať niekedy alkohol do mrazničky, zistili ste, že schladne, ale nezmrazí sa. Použitím suchého ľadu, ktorý sublimuje pri teplote -78,5 ℃, zaistíme, že aj alkohol zamrzne. Aby sa zmes nepremenila na kocku ľadu, musí sa stále miešať, a tak sa vytvorí nadýchaná smotanová zmrzlina.
Obľúbenou formou molekulárnej mixológie je takzvaný kaviár, ktorý sa ale originálnemu kaviáru podobá iba štruktúrou. Ide o malé guľôčky, s ktorými je možné manipulovať a majú pevný tvar. Guľôčky stačí vložiť do úst a tu explodujú, pretože tenká membrána na ich povrch praskne a alkoholické vnútro vytečie. Kaviár nazývaný honeymoon sa pripravuje z pomarančového čaju, akáciového medu, rumu, pomarančového bitters, vanilkového sirupu a je postriekaný olejom z pomarančovej kôry a zadymený sušenou levanduľou.
Aj obyčajný gin s tonikom môžete ochutnať vo forme nadýchanej peny, či jemnej emulzie, ktorá obsahuje menšie guľôčky.
Najzaujímavejšími tvarmi v molekurálnej mixológií sú tie vytvorené zo želatiny. Na jej prípravu sa používa napríklad exotická riasa chondrus crispus (Kappa Carrageenan), írsky mach alebo rastlina agar-agar. Tieto prírodné gelifikátori umožňujú koktaily tvarovať do rôznych štruktúr, napríklad do kvetov, listov, kociek, zložitejších geometrických tvarov, ornamentov a podobne.
Tí najlepší mixológovia vytvárajú aj alkoholické bublinkové peny, pusinky zmrazené v tekutom dusíku či koktail v papieri. Na prípravu podobných koktailových kreácií je potrebné mať dostatok fantázie, ale aj chemické poznatky o základných surovinách, ktoré sa v brandži využívajú. Niektoré pokusy o nové drinky môžu skončiť pohromou, iné sa podaria, uchytia na trhu ponúkaných produktov a môžu sa tešiť dlhodobej obľube. Aj overený recept môže poškodiť malá nepozornosť mixológa či odchýlka v príprave podávaných surovín.
Napodobniť svetoznámych mixológov môžete aj doma, avšak chemické reakcie prebiehajúce pri týchto úpravách sú veľmi krehké, a preto si vyžadujú precíznu prípravu.
Na Slovensko sa molekulárna mixológia dostáva veľmi pomaly, ale dúfajme, že sa rozšíri a aj my si budeme môcť vychutnať alkoholickú zmrzlinu či koktailové kocky.
Ilustračné foto: pixabay.com