Semienka, ktoré vám zaručene zachutia
Myslíte si, že polievky alebo iné jedlá môžete kombinovať a zahusťovať iba pomocou cestovín? Nie je to tak! K dispozícii máme aj chutné, no najmä zdravé semená. Možno ich pridať takmer do každého pokrmu.
Ak sa dnes hovorí o „superpotravinách“, semená olejnatých rastlín sú trochu v úzadí. Zaslúžia si však väčšiu pozornosť, už len z toho dôvodu, že obsahujú zdravé tuky, bielkoviny, vitamíny, minerálne látky a nenasýtené mastné kyseliny. Aj vďaka všetkým týmto faktorom ich pokojne môžeme zaradiť do zdravej stravy.
Ich príprava môže byť všelijaká. Všetky semienka dokážete opražiť celkom nasucho bez pridania akéhokoľvek tuku. Takto pripravené ich potom môžete pridať do polievky. Esteticky pôsobia najmä na vrchu, ako ozdoba krémových polievok. Po tepelnej úprave budú mať výraznejšie a širšie spektrum chutí. Zároveň sa zničia látky, ktoré znižujú stráviteľnosť bielkovín. Výnimku tvoria ľanové semienka, ktoré by sa mali do jedál pridávať bez tepelnej úpravy. Pozor si však dávajte na nelúpané semená, ktoré môžu mať poškodenú škrupinu. Ak by mali žltkastú farbu, môže to znamenať, že sú nutrične znehodnotené, ba dokonca zdraviu škodlivé.
Sezam na Blízkom východe
Medzi najstaršie využiteľné semienka z olejnatých rastlín patria sezamové. Najčastejšie sa s nimi stretávate pri pečive, kde sa sezam používa na posypanie a dozdobenie, alebo pri výrobe tradičnej sladkosti sezamky. Sezam pochádza z Indie, odkiaľ sa rozšíril do oblasti Stredného východu, Afriky a Ázie. Momentálne sa využíva hlavne v prvej spomínanej oblasti a to pri príprave tradičnej sladkosti chalvy a pasty tahini. Sezam, okrem bielkovín a vlákniny, obsahuje aj odporúčanú dávku medi, ktorá je dôležitá pri tvorbe kolagénu. Ak budete potrebovať doplniť zásobu energie, vsypte si do úst zahrsť sezamu.
Náhrada za arašidové maslo
Snáď najznámejšími sú u nás tekvicové semienka. Tekvica je v našich zemepisných šírkach celkom bežná potravina, z ktorej môžete vytiahnuť cenné vitamíny a dobrú chuť. Napríklad dužina so semienkami je skvelým dochucovadlom do zeleninového vývaru. Ak nabudúce budete pripravovať krémovú tekvicovú polievku, nebojte sa ju rozmixovať spolu so semienkami. Tekvicové semienka je vhodné aj rozdrviť a vymiešať na hladkú kašu, ktorá je skvelou alternatívou arašidového masla. Obsahujú totiž vzácne fytosteroly nápomocné v modernej medicíne pri znižovaní hladiny cholesterolu.
Ľan doslova ulahodí vášmu srdcu
Do tretice tu máme ešte ľanové semienka. Tie sú známe najmä vďaka ľanovému oleju, ktorý chráni pred rakovinou a pomáha pri chudnutí. V pomletej forme sa z ľanových semien vyťaží najviac prospešných látok. Takéto semená je potom potrebné čo najrýchlejšie skonzumovať. Skvelou kombináciou je spojenie s jogurtom, tvarohom, cottage syrom alebo s cereáliami. Nič nepokazíte, ak ich pridáte aj do nátierok alebo do ryže. Ak ste fanúšikom smoothies, skúste ich zakomponovať aj do nich. Plnia veľmi dôležitú funkciu, a to vďaka omega-tri mastným kyselinám, ktoré ochraňujú srdce a navyše majú aj protizápalové účinky.
Ilustračné foto: pixabay.com