ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Mikuláš, čo mi dáš ?

Ako malí sme verili rozprávke o deduškovi oblečenom v červenom huňatom kabáte s dlhou bielou bradou, ktorý sa z  5. na 6. decembra zakráda cez komín do našich izieb a do vyblýskaných a vyčistených čižmičiek nám dá sladkosť. Hore na streche má odparkované sane, ktoré ťahajú soby a má tam balíčky so sladkosťami pre deti z celého sveta. Keď sme vyrástli vysvitlo, že sladké balíčky nám vlastne dávajú naši rodičia, samozrejme ale v mene a s požehnaním sv. Mikuláša .Viete, kde príbehy o ňom vznikli a kto to bol sv. Mikuláš?

História obdarovania

Mikuláš z Myry, alebo ľudovo svätý Mikuláš, naozaj existoval. Narodil sa 15. marca 270 v gréckom meste Patara bohatým rodičom z vplyvnej rodiny. Študoval v Alexandrii, stal sa biskupom a zo všetkých svätcov je najobľúbenejší, najznámejší a opradený mnohými legendami. Jeho sviatok oslavujeme v deň jeho úmrtia, ktoré sa datuje na 6. decembra 345/352.chocolate-santa-claus-490825_1280

Podľa jednej z legiend zachránil muža pred istou smrťou, keď vypadol z paluby lode mieriacej do mesta Myra. Tento muž potom po zakotvení v Myre nominoval Mikuláša na tunajšieho biskupa. Pre cirkev to boli krušné časy, pretože kresťania boli hromadne prenasledovaní cisárom Diokleciánom a zabíjaní pre svoju vieru. Tí, ktorí nezahynuli pri mučení, boli väzení. Biskup Mikuláš im pomáhal a zo svojho rodinného majetku im darúval peniaze na živobytie. Vo väzení sa bohužiaľ ocitol aj on sám, no po prijatí Milánskeho Ediktu bol prepustený a stal sa arcibiskupom.

Jeho najušľachtilejším činom bolo zachránenie troch sestier pred nevestincom. Vďaka tomuto skutku vznikla tradícia Mikulášskych čižmičiek a obdarovania ľudí 6. decembra. Legenda vraví, že v meste, kde Mikuláš pôsobil, žila chudobná rodina a dcéry si museli ísť zarábať na živobytie ako prostitútky, aby pomohli rodičom žiť aspoň trochu lepšie. Keďže Mikuláš mal peňazí dosť, rozhodol sa rodine pomôcť. V noci sa prikradol k ich oknu a vložil do neho mešec s peniazmi. Toto zopakoval ešte niekoľko ďalších nocí. Otec troch dcér chcel dobrodincovi poďakovať a zároveň aj zistiť jeho identitu a tak si ho na tretí deň počkal, aby to zistil. Následne Mikulášovi poďakoval a sľúbil mu, že to nikomu neprezradí. A tak sa zrodila legenda o 6. decembri.

Po jeho smrti, vo veku krásnych 90 rokov, bol uložený v sarkofágu a namočený vo voňavej myrhe. Z miesta jeho posledného odpočinku vraj neskôr vytryskli dva liečivé pramene plné myrhy. Veriaci po celom svete dodnes veria, že to bol zázrak. Sarkofág sa momentálne nachádza v meste Bari, kde bol z Myry vraj ukradnutý miestnymi námorníkmi. 6. december sa v Grécku teda slávi ako deň námorníkov a práve svätý Mikuláš ich má uchrániť pred rozbúreným morom. Mikuláš je okrem námorníkov aj patrónom detí, pekárov, majiteľov záložní, lekárnikov a rybárov.

Tak čo, chystáte si už aj vy 6.decembra nablýskanú čižmičku do okna alebo budete skôr dobrodincami a obdarujete niekoho blízkeho?  

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *