ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Varenie na pare

O varení na pare už isto počuli. Veď ide o najlepší spôsob prípravy jedla, ak musíte dodržiavať diétu alebo preferujete zdravú stravu. Ale dá sa takto nachystať naozaj chutné, dobre dokorenené jedlo? My vravíme áno!cooking-pot-159470_1280

Čo na to potrebujete

Varenie na pare má jednu veľkú výhodu – ak naň nechcete kupovať drahé spotrebiče, nemusíte. Bohato si vystačíte aj s obyčajným hrncom a parákom. Dôležité je len „prehnať“ cez jedlo dostatok pary. To môžete dosiahnuť na sporáku alebo v rúre nastavenej na sto stupňov celzia. Na sporáku je najlepšie variť biele mäso, zeleninu, ryžu a jemné suroviny. V rúre je zas veľmi obľúbené variť červené druhy mäsa. Ak chcete varenie urýchliť je možné zvýšiť teplotu nad bod varu.

Variť na pare môžete aj v mikrovlnke, ale mali by ste si dokúpiť trojdielny plastový parák s pokrievkou. Benefitom mikrovlnky je, že jedlo pripravíte za kratší čas, no nestratíte nič z jeho kvality.

Väčšinou sa pre varenie na pare využíva parný hrniec. Ten sa dá prirovnať k rýchlovarnej konvici s časovačom. Samotné varenie v parnom hrnci je veľmi jednoduché. Stačí naliať vodu do zberníka a do nádobiek hodiť nejaké to jedlo. Ideálne je jedlo oddeliť tak, aby boli rôzne druhy jedla v rôznych nádobách – do najspodnejšej nádobky dať mäso, nad neho zeleninu a do najvyššej prílohy. Potom už stačí len nastaviť časovač a čakať. Jedlo je väčšinou hotové a pripravené na servírovanie približne za pätnásť až tridsať minút.

Nevýhody parného hrncaasia-671268_1280

Najväčšia nevýhoda hrnca je jeho veľkosť. Je priam obrovský a veľmi náročný na skladovanie. Ďalšou nevýhodou je náročnosť na údržbu, predovšetkým čistenie je problematické. Pokiaľ máte doma umývačku riadu, žiaden problém, ale ak nie, chce to špáradlo a veľkú dávku trpezlivosti. Je však pravda, že existujú aj parné hrnce, v ktorých sa zvyšky jedla nezachytávajú. Určite sa oplatí investovať práve do nich.

Ďalšou možnosťou je zabezpečiť si parnú rúru, ktorá funguje na rovnakom princípe, ako parný hrniec a teda ohrieva vodu v zásobníku a vytvára paru. Dokáže varenie urýchliť aj ďalšími spôsobmi ohrevu, ako teplovzdušným či mikrovlným. Existujú rôzne druhy rúr, ktoré sa zabudujú do kuchynskej linky a neprekážajú, nie sú náročné na údržbu a čistenie a môžete do nich dať akýkoľvek typ nádoby na varenie.

Je známe, že varenie na pare je veľmi zdravé. Viete v čom je oproti klasickému vareniu iné?

Princíp varenia na pare spočíva v tom, že para uvarí akúkoľvek potravinu, no jedlo neprichádza do kontaktu s vriacou vodou. Horúca para v parnom hrnci stúpa, cirkuluje a rovnomerne upravuje všetky potraviny na rôznych poschodiach parného hrnca.

Výhody varenia na pareabstract-1238248_1280

  • Neničí štruktúru potravín. V parnom hrnci sa vám nemôže stať, že sa jedlo rozvarí. Dôležitou súčasťou každého parného hrnca je časovač, a tak na varené jedlo nemôžete zabudnúť.
  • Uchováva vitamíny a minerály prítomné v potravinách v surovom stave.
  • Zachováva chuť, farbu a šťavnatosť potravín.
  • Na pare uvaríte takmer všetko – mäso, ovocie, zeleninu, strukoviny, obilniny, ryby, ryžu, zemiaky, či dokonca niektoré dezerty.
  • Pri varení nepotrebujete olej a aj preto je varenie na pare oveľa zdravšie.
  • Šetrí energiu a čas. V parnom hrnci môžete mať obed hotový aj za 20 – 30 minút.

Dobré rady a nápady

Do nádobky s vodou alebo na mäso pridajte pre parením ľubovoľné korenie. Určite neoľutujete.

Ak chcete, aby vaše jedlo chutilo aj tým, čo neholdujú zdravej strave, tajomstvo je v prílohách. Pridajte k jedlu omáčku, dresing, opraženú cibuľku, olivový olej či citrónovú šťavu. Určite im zachutí.

Ilustračné foto: pixabay.com

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *